Două victorii şi o înfrângere pentru CSS Giurgiu la „Cupa Energia”

0
Derek Thomas (foto Bogdan Vladu)

Baschetbaliştii de la CSS Giurgiu au fost aproape să producă surpriza în Sala Sporturilor din Târgu Jiu acolo unde a avut loc turneul amical „Cupa Energia”. Elevii antrenaţi de Chris Terrell au cedat la mare luptă în meciul decisiv, scor 72-74, contra gazdelor de la Energia Rovinari.

Giurgiuvenii au început competiţia cu dreptul, reuşind să se impună sâmbătă, cu scorul de 89-75, în faţa formaţiei SCM Craiova.

Brian Burrell (26 de puncte), Petty Parrish (25 de puncte) şi Derek Thomas (23 de puncte) au fost principalii marcatori ai formaţiei de la malul Dunării.
De notat că în tabăra oltenilor au evoluat trei foşti jucători ai CSS-ului: LeVar Seals, Cristian Corneanu şi Zoran Milovic.

A doua victimă a trupei lui Chris Terrell a fost Dinamo Bucureşti. Multipla campioană a României nu a avut nicio şansă în faţa „lupilor”, cedând fără drept de apel cu scorul de 53-96.

Derek Thomas (23 de puncte) şi Brian Burrell (21 de puncte) au fost principalii marcatori ai giurgiuvenilor din meciul care a avut loc duminică, 9 septembrie.

În fine, în ultima zi a competiţiei, disputată luni, 10 septembrie gazdele de la Energia Rovinari şi CSS Giurgiu au evoluat cu trofeul pe masă, fiind neînvinse în precedentele două jocuri.

Gorjenii şi giurgiuvenii şi-au împărţit frăţeşte cele două reprize, după 40 de minute scorul fiind egal (62-62). Repriza suplimentară a fost adjudecată la limită de gazde (12-10) care au cucerit şi trofeul pus în joc.

Derek Thomas, coşgheterul competiţiei

Pe lângă consolarea prestaţiilor solide arătate în toate cele trei partide, giurgiuvenii au avut satisfacţia că au dat şi cel mai bun marcator al „Cupei Energia”. Americanul Derek Thomas (28 de ani) a reuşit 62 de puncte, câştigând duelul la distanţă cu Louis Darby (Energia Rovinari, 59 de puncte).

„Dublă” cu SCM Craiova, la Giurgiu
Ultimele două jocuri de verificare ale CSS-ului vor avea loc pe teren propriu, contra celor dela SCM Craiova pe 17 şi 18 septembrie.

O săptămână mai târziu „alb-negrii” vor evolua în Cupa României contra echipelor U Mobitelco Cluj Napoca, CSM Bucureşti şi Dinamo Bucureşti.

Turneul va avea loc în localitatea ilfoveană Dobroeşti, prima clasată urmând să obţină biletele pentru sferturile de finală ale competiţiei.

De asemenea, ocupanta de pe locul secund cu cel mai bun punctaj din cele trei grupe se va califica la rândul său în „sferturi”.