Craiova: Avântul Bârca a ratat promovarea

0

În toată ţara s-au desfăşurat aseară partidele de baraj pentru promovarea în Liga a III-a. Din Oltenia, Ralbex Turcineşti (Gorj) şi Ghecon Lăpuşata (Vâlcea) au obţinut dreptul de a juca în eşalonul al treilea.

Reprezentanta Doljului, Avântul Bârca, a pierdut în faţa campioanei Argeşului, AS Albota, cu 3-2, după prelungiri. Prima repriză a partidei disputate la Caracal a aparţinut argeşenilor, care au condus cu 2-0. La patru minute de la reluare, Alin Luţă a redus din handicap, iar Badea a egalat, trimiţând meciul în prelungiri. M. Constantin a punctat apoi, din penalti, ducând Albota în Liga a III-a.

Ralbex a câştigat la pas

Craiova a găzduit jocul dintre Ralbex Turcineşti şi Agromec Şimian (Mehedinţi). Gorjenii s-au impus cu 2-0, după un meci pe care l-au dominat. Jucătorii din Târgu-Jiu au deschis scorul prin golgheterul campionatului judeţean gorjean, Tarhat, iar Bucă a stabilit rezultatul final.

Echipa vâlceană Ghecon Lăpuşata a promovat în Liga a III-a după ce a învins cu 2-1 campioana judeţului Olt, Sportul Vişina Nouă. Sportul a deschis scorul în minutul 10 prin Gavrilă, însă vâlcenii au restabilit rapid egalitatea, prin Roşoagă. Pântea a fost cel care a adus victoria pentru Ghecon, în ultimele secunde ale jocului, şi formaţia din Lăpuşata a revenit în Liga a III-a după mai mulţi ani.

Doljul, primul duel pierdut

Judeţul Dolj era recunoscut până aseară că nu pierduse niciun joc de baraj în ultimii trei ani. Gaz Metan Podari, CFR Craiova şi AS Prometeu au ţinut ştacheta ridicată, reuşind să promoveze în Liga a III-a. Avântul Bârca a depăşit în campionatul judeţean pe Universitatea II, dar în duelul decisiv din baraj a clacat. În sezonul viitor din Dolj, „satelitul“ Ştiinţei, Chimia şi Avântul Bârca se anunţă principalele candidate la promovare.