VIDEO Sălăjenii i-au cucerit pe belgieni. În centrul istoric din Anderlecht s-a cântat şi s-a dansat ca în Ţara Silvaniei

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Delegaţia care a reprezentat Sălajul la ediţia din acest an a Târgului de Crăciun din Anderlecht, Bruxelles, i-a încântat pe belgieni nu doar cu bucatele tradiţionale, ci şi cu muzica autentică de joc.

Sălaj Shop, Colţul Românesc, Sănătate Dulce, Siciliana, DoraCakes, Rotin Bădăcin, Coşul cu lavandă, Ioan Mangău, Csibi Csaba şi Ferma Căţean, producători şi meşteşugari ce fac cinste zonei din care provin, au reprezentat cu succes Ţara Silvaniei la Bruxelles, în Place de la Vaillance, centrul istoric al comunei Anderlecht. Acolo a avut loc, în perioada 16-18 decembrie, ediţia 2016 a tradiţionalului Târgului de Crăciun.

Sălăjenii noştri nu au mers cu mâna goală, ci încărcaţi cu daruri de acasă, de la renumita pălincă de Sălaj, miere de pe Valea Barcăului ori afumături de Şimleu, la parfumatele produse cu lavandă de Fetindia şi ceramica de Zalău. Frumuseţea şi autenticitatea Ţării Silvaniei au fost puse în valoare nu doar prin standurile cu produse tradiţionale, ci şi de ceteraşii care au asigurat muzica şi voia bună, ori de gastronomul Mircea Groza, cel care a pregătit belgienilor tocăniţă de porc ca la mama acasă şi vin fiert după reţetă romană.

Premierul Cioloş a lăudat pe Facebook afumăturile de Şimleu

Printre vizitatorii standului sălăjean s-a numărat şi Dorian Filote, până nu demult secretar de stat la Cancelaria primului-ministru Dacian Cioloş. Împreună cu familia sa, el a petrecut mai bine de două ore în colţul sălăjean al târgului, a cumpărat cadouri româneşti pentru belgieni, după care a postat impresiile pe contul său de Facebook. "Colţ românesc la Piaţa de Crăciun de la Anderlecht, Bruxelles: pălinci de Bădăcin, miere de Valcău de Jos, afumături de Şimleu Silvaniei şi brânzeturi de Rotbav, olărit şi artizanat de la Borla şi Fildu de Sus. Bucuroşi să revedem oameni de suflet, oameni care cred în tradiţie şi ştiu să o promoveze", a scris Filote pe site-ul de socializare.

Una dintre reacţiile la această postare a venit tocmai din partea premierului Cioloş, care a împărtăşit public bucuria fostului său subaltern. "Afumăturile de Şimleu sunt foarte bune", a comentat şeful Guvernului.

Participarea delegaţiei Sălajului a fost posibilă graţie invitaţiei pe care Ambasada României la Bruxelles a făcut-o autorităţilor judeţene.

Vă mai recomandăm:

FOTO Lada cu zestre sălăjeană a fost deschisă în centrul Zalăului. Cum îşi promovează Sălajul obiceiurile şi gastronomia locală

Nunta străbunicilor, recreată în detaliu după 75 de ani. Nepoata de 19 ani l-a avut drept mire pe un prieten bun din sat

Mai multe pentru tine:
Cele mai bune cântare de bucătărie 2026 pe eMAG: Gadgetul care transformă rețetele, porțiile, proporțiile și sănătatea – ingrediente fără secrete
Top 7+ cuptoare electrice de masă 2026 – gătește rapid, uniform și fără compromis. Află dacă ai nevoie de acest electrocasnic și cumpără online
AUDIO. Înregistrare șocantă cu Ion Duvac, membru în Colegiul Psihologilor. Îi cere pacientei să facă o poză cu vaginul: „Ia dă-ți tu voie să vedem ce-i cu păsărica ta”
Top 7 aparate de vidat 2026 pe eMAG: Eroul invizibil din bucătărie care te ajută să păstrezi alimente proaspete săptămâni întregi și să nu-ți golești bugetul
Cafea ca la cafenea, fără efort, direct la tine acasă: Top 7 espressoare automate de top în 2026 – Găsește modelul perfect pentru dimineți pline de savoare
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare
Pensii mai mari de la 1 iulie 2026. E vorba de românii care au lucrat în această țară din Europa
Cum să faci vafe, înghețată, ciocolată și alte mini-prăjituri ca un maestru cofetar în 2026: cele mai bune aparate pentru desert rapid și delicios!
Alina Pușcău și Jeffrey Epstein. Câți bani i-a trimis miliardarul pedofil mamei celebrului model
Desertul favorit al Elenei Ceaușescu. Folosea o rețetă secretă de fiecare dată: „Mi-a arătat de la A până la Z”
Prințul William răbufnește: ”Mi-am pierdut calmul”. N-a mai rezistat și a mărturisit la Premiile BAFTA