VIDEO Imagini dramatice cu alunecările de teren din judeţul Vaslui. Casele oamenilor, ameninţate de dealurile care au luat-o la vale

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Mai multe localităţi din judeţul Vaslui se confruntă cu fenomenul alunecărilor de teren, după ninsorile abundente înregistrate în perioada 20-22 aprilie. Situaţia cea mai gravă este în sudul judeţului, în comuna Voineşti, unde pământul prăvălit a ajuns la câteva zeci de metri de casele oamenilor.

Potrivit primarului comunei Voineşti, Aurelian Miler, în zona Obârşeni - Lingurari, pe o suprafaţă de aproximativ 10.000 de metri pătraţi pământul a luat-o la vale, ajungând la aproximativ 30-35 de metri de gardul primelor gospodării. Edilul susţine că le-a propus localnicilor să se mute pe alte amplasamente, însă aceştia au refuzat. Potrivit acestuia, alunecările de teren din Voineşti sunt şi ca efect ale defrişărilor ilegale făcute în ultimii ani, perioadă în care întreaga pădure de pe versant a fost tăiată. 

Mulţi dintre sătenii care locuiesc în zonele de risc nu deţin autorizaţie de construcţie pentru casele ridicate.

În zonă, a fost şi comisia de evaluare desemnată de prefectul judeţului, din care fac parte specialişti de la Inspectoratul Judeţean de Urgenţă şi reprezentanţii Inspectoratului de Stat în construcţii, iar, potrivit acestora, deocamdată nu se impune evaluarea localnicilor.

”Există în mai multe localităţi alunecări de teren şi am trimis deja comisia de evaluare a pagubelor. La această dată nu putem vorbi despre pagube însemnate. Nu se impune strămutarea de persoane, nefiind afectată nicio locuinţă. Monitorizăm în continuare fenomenul şi sperăm să nu avem situaţii deosebite. Problema alunecărilor de teren este mai veche în majoritatea localităţilor afectate, însă acum s-a accentuat, din cauza precipitaţiilor”, a declarat, prefectul judeţului Vaslui, Isabel Bogdan. 

Alunecări de teren Vaslui

Potrivit autorităţilor, alunecările de teren au loc de mai mulţi ani în zonă, însă în ultima perioadă s-au accentuat din cauza faptului că zăpada s-a topit brusc, iar solul, destul de umed, nu a avut capacitatea să înglobeze apa rezultată. Au fost afectate suprafeţe agricole şi de păşune, drumuri, poduri şi ravene din  zona Bârladului, în comunele Voineşti, Iveşti, Ibăneşti, Pochidia, dar şi în zona Huşului, la Duda Epureni, Arsura- Pâhneşti.

Potrivit reprezentanţilor Prefecturii Vaslui, pagubele urmează a fi centralizate în perioada următoare.

Mai multe pentru tine:
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
O contabilă din Kenya a ajuns femeie de serviciu în România și trăiește cu frică. „Mi-e teamă în fiecare zi să nu fiu...”
Un tezaur roman, ascuns timp de 8 ani, după ce a fost descoperit cu un detector de metale
Meghan Markle n-a mai așteptat și a dat vestea cea mare, atât de așteptată de fanii ei. Ducesa e în culmea fericirii
Alimentul de care Fuego nu se atinge: „Cel mai nociv pentru ființa umană”. Îi îndeamnă pe toți să-l evite
George Simion acuză puterea pentru retragerea trupelor americane: „Suntem singurii care pot debloca relația cu SUA. Cei care îl înjurau pe Trump NU POT!”
Păreri pro și contra despre Catedrala Mântuirii Neamului. Mihai Găinușă: „Bolnavii care nu plătesc CASS vor merge la Catedrală, nu la camera de gardă”. Ce spune Dan Negru?
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
La șase luni de la naștere, Jennifer Lawrence a luat o decizie radicală: „Sânii mei...”
Dronelor li se pregătește o nouă misiune: înlocuirea trupelor americane din Europa
33 de ani fără Anda Călugăreanu. Saveta Bogdan: „Ioana a rămas a nimănui, după decesul mamei. Dan Tufaru o internase la o casă de copii”. Cum arată mormântul artistei?