VIDEO Dansul „Splendid” care le-a adus copiilor bârlădeni un nou trofeu
0ei 9 componenţi ai trupei de dans modern „Splendid” de la Clubul copiilor „Spiru Hart” Bârlad au obţinut două premii I şi trofeul Concursului internaţional de dans „Ghiocelul de argint” de la Arad.
Cea de-a XX-a ediţie a concursului s-a desfăşurat în intervalul 4-6 aprilie şi a adunat pe aceeaşi scenă copii din toată România dar şi din ţări străine: Ungaria, Muntenegru, Serbia, Slovacia, Republica Moldova şi Rusia.
Trupa „Splendid” a impresionat juriul de specialitate cu două dansuri la categoria show dance şi dans contemporan.
„Eram favoritţi din start. Participăm la acest concurs internaţional de ani de zile şi valoarea copiilor bârlădeni era cunoscută”, a declarat, pentru „Adevărul”, Monica Moraru, coregraful elevilor.
Trupa este compusă din liceeni: Diana Chiper, Mădălina Harabagiu, Denisa Dumitraşcu, Marcela Vîrgolici, Roxana Nacu, Claudiu Olaru, Vlad Mărgărint, Radu Prodan şi Ichim Mathias.
La Arad a participat şi trupa „Pheonix 2000” compusă din elevi ai şcolilor nr. 2, 5 şi Liceul teoretic „M. Eminescu” Bârlad. Au concurat la categoria dans sportiv cu două numere, amebele premiate: un loc I şi un loc III.
Cornel Patrichi, „regele dansului în comunism“, a împlinit 70 de ani
Cu o săptămână înainte de festivalul de la Arad, trupa mijlocie de dans a Monicăi Moraru, „Blue angels”, compusă din copii din clasele V-VIII, a concurat la „Bucuria dansului” – Alba Iulia. Printre cei 22 de copii ai trupei se află şi Ştefan Chiriac – „Piratul din Caraibe” de la Next Star 2014. Ambele dansuri înscrise în concurs au fost de podium.