Timişoara: Nobelul a ridicat preţul şi vânzările cărţilor Hertei Müller

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Înainte de acordarea premiului Nobel pentru Literatură, timişorenii nici măcar nu întrebau de cărţile scriitoarei de origine română. Librăriile din Timişoara s-au aprovizionat cu cărţile Hertei Müller, după ce scriitoarea originară din Banat a câştigat premiul Nobel pentru Literatură, în 2009.

Librarii spun că în urmă cu două luni nimeni nu întreba de cărţile ei. Unele librării aveau pe raft câte o carte veche, scoasă la ofertă: un euro cartea.
Acum, lucrurile s-au schimbat.

„Se vând în disperare. În primele zile după Nobel, toate cărţile s-au vândut. Am comandat câte o sută de cărţi, dar primeam 30, pentru că cererea era foarte mare în toată ţara. Cărţile se dădeau cu intervenţie. Mă sunau unu şi altu să mă roage să pun cărţile de-o parte”, a spus, Paul Cruşcov, şef la librăria Humanitas, din Piaţa Sfântul Gheorghe.

Preţuri noi pentru cărţile Hertei

Cea mai căutată carte a Hertei Müller este „Animalul inimii”, care, înainte costa 4.99 lei, însă după reeditarea celor de la Polirom, preţul a sărit la 22.95 lei. Pe rafturile librăriilor se mai află „Este sau nu este Ion”, la preţul de 32.50 lei, „Regele se înclină şi ucide”, la 22.96 lei şi o carte de poezii în limba germană, la preţul de 43.60 lei.

„Luna aceasta am vândut aproape o sută de bucăţi din Animalul inimii, la librăriile din Piaţa Unirii şi mall. La Bucureşti, la cel mai mare magazin al nostru, s-au dat 421 de cărţi”, a declarat Octavian Negruţ, vânzător la librăria Cărtureşti.

Mai multe pentru tine:
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
Cum a avertizat-o Prințul Philip pe Kate Middleton chiar înainte să moară. Vorbele bunicului Prințului William au cutremurat-o pe Prințesă
Promoții de iarnă PetMax: Suplimente veterinare esențiale pentru câini și pisici cu reduceri de până la 69%
Oana Ioniță, moment de sinceritate. Cine e bărbatul căsătorit din showbiz pe care îl admiră: „Îmi plac oamenii frumoși”
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE
Destinul tragic al prințesei Ioana Cantacuzino și vila „23 August” din Călimănești. Castelul a ajuns o ruină istorică
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: Top televizoare cu cele mai mari reduceri, de până la 5.000 de lei și calitate premium pentru living și dormitor
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."