Închisoare cu executare pentru un şofer care a omorât doi oameni după ce a încurcat benzile la urcarea pe autostradă

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Accidentul de pe drumul de legătură dintre A 1 şi A 6 a avut loc în iulie 2016 FOTO debanat.ro

Curtea de Apel Timişoara a emis sentinţa finală într-un dosar de ucidere din culpă în care un şofer a fost trimis în judecată pentru provocarea unui accident cu doi morţi şi trei răniţi. Accidentul s-a petrecut în iulie 2016 la un nod rutier de pe A1.

George Nicuşor Fusu – Dumitrecut, un şofer care a provocat în iulie 2016 un grav accident de circulaţie pe „breteaua” rutieră care face legătura dintre autostrada A 6 şi A 1 a fost condamnat definitiv la închisoare cu executare. Sentinţa a fost pronunţată de Curtea de Apel Timişoara, care l-a condamnat pe Fusu – Dumitrescu la doi ani şi 10 luni de închisoare cu executare. Curtea de Apel a redus cuantumul pedepsei după ce, în primă instanţă, bărbatul, care are antecedente penale, a fost condamnat la trei ani şi 11 luni de închisoare. Curtea de Apel Timişoara a decis disjungerea dosarului în privinţa daunelor morale şi materiale solicitate de părţile civile.

Şoferul a încurcat benzile de circulaţie

Accidentul pentru care George Nicuşor Fusu – Dumitrescu a fost condamnat la închisoare cu executare a avut loc în 17 iulie 2016. Bărbatul se afla pe „breteaua” de legătură dintre A 6 şi A1. Crezând că se află pe un drum cu două benzi, bărbatul a intrat pe contrasens, lovind în plin o maşină care circula regulamentar din sens opus. În urma impactului, două persoane, o femeie aflată în maşină cu şoferul vinovat şi şoferul celeilalte maşini, au murit, iar trei persoane au fost rănite.  

Mai multe pentru tine:
Alimentul care nu trebuie să lipsească din farfuriile românilor. Dr. Virgiliu Stroescu îl recomandă în fiecare zi: „Ne curăță și ne vindecă tot organismul”
Probă prelevată de pe mâna unei asistente medicale de la Spitalul pentru copii "Sf Maria", pozitivă la bacteria Serratia marcescens
Trei zodii termină această săptămâna în forță. Norocul le surâde din plin, bunăstare și bogății pe bandă rulantă pentru acești native
Un obiect unic pe teritoriul fostei provincii romane Dacia, descoperit la Turda
Atac homofob filmat la Tulcea: un adolescent a fost agresat și umilit în public de membri ai unui grup radical care se autointitulează „Mișcarea Unității Naționale”
Eduard, un copil de 10 ani, crescut de bunici și abandonat de părinți, luptă pentru viață! A vomitat sânge și are nevoie de o operație urgentă la inimă. AJUTĂ ȘI TU!
Soacră mare la 92 de ani! Actrița Joan Collins și-a condus unicul fiu la altar
Regele Charles, mișcare istorică neașteptată, prima dată în 1428 de ani! Suveranul a numit o femeie în acest post cheie pentru Marea Britanie
Octavian Ursulescu rupe tăcerea. Ce relație era, de fapt, între Alexandru Arșinel și Stela Popescu? Mulți îi credeau soț și soție: „Un cuplu sudat numai pe scenă”
Cod roșu de ploi torențiale în București. La ce oră începe potopul, potrivit meteorologilor
Femeile care au înfruntat foamea, frica și moartea: adevărul despre cum a distrus Uniunea Sovietică Moldova anilor ’40