FOTO Pedalarea de primăvară: Timişoara a devenit un oraş al bicicliştilor

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Mii de timişoreni au ieşit să pedaleze

Conform organizatorilor de la asociaţia Verde pentru Biciclete, la Pedalarea de primăvară din Timişoara au participat aproximativ 3.000 de biciclişti

Timişoara este fără îndoială capitala bicicliştilor. Raportat la numărul de locuitori, capitala Banatului este pe primul loc în ţară la posesori de biciclete. 


Pentru a demonstra acest lucru, mii de timişoreni au participat la “Pedalarea de primăvară”, eveniment organizat de Verde pentru Biciclete, care de cinci ani se străduieşte să schimbe mantalităţile oamenilor.  

În 2009, la primul eveniment, au participat câteva sute de persoane. 


Acum, în 2013, aproximativ 3.000 de biciclişti, de toate vârstele, au pedalat pe străzile oraşului. Adunarea s-a dat în parcarea de la Timco, iar apoi s-au străbătut strada Circumvalaţiunii, Calea Aradului, Calea Lipovei, Piaţa Unirii şi Piaţa Victoriei. 


Poliţia Rutieră a oprit circulaţia în intersecţiile pe unde treceau bicicliştii, întinsă coloana se întindea pe kilometri întregi. Peste zece minute a durat până a trecea ultimul biciclist. 


“Este cel mai mare număr de biciclişti la un eveniment organizat de noi. Nu mă aşteptam să fim aşa de mulţi. Dar este semnul că munca noastră de cinci ani nu a fost în zadar”, a declarat Romina Faur, coordonatoare proiectului Verde pentru Biciclete. 


O parte din biciclişti nu s-au mai oprit însă în Piaţa Victoriei, considerând că centrul Timişoarei este prea mic pentru a avea loc cu toţii. Cu toate astea, platoul din faţa Operei a fost plin, în timp ce pe strada Mărăşeşti s-au organizat demonstraţii de trick-uri cu biciclete. 


În cei 5 ani, Timişoara s-a schimbat în ceea ce priveşte mersul pe biciclete. Până în prezent s-au "înmatriculat" aproape 15.000 biciclete cu numere verzi. 

S-au făcut 60 de kilometri de piste de biciclete, atitudinea şoferilor s-a schimbat şi ea, nu se mai claxonează, nu se mai agresează bicicliştii. 

Peste o 200 de rastele (parcări) în diferite locaţii, şcoli, fabrici şi instituţii din oraş.  Centrele de închiriere de bicielete I’Velo din oraş sunt luate cu asalt, practic fiind cozi pentru biciclete.


Copii, famili, oameni care merg la servici, doamne elegante care se plimbă pe bicicletă. A devenit o modă şi o stil de viaţă sănătos. Marele progres este că timişorenii au început să meargă la servici zilnic pe biciclete. 

Planul organizatorilor este ca în perioada următoare 20 la sută din cei care folosesc mijloace de transport să aleagă bicicleta! 

Mai multe pentru tine:
Cum să faci vafe, înghețată, ciocolată și alte mini-prăjituri ca un maestru cofetar în 2026: cele mai bune aparate pentru desert rapid și delicios!
Top 7 aparate de vidat 2026 pe eMAG: Eroul invizibil din bucătărie care te ajută să păstrezi alimente proaspete săptămâni întregi și să nu-ți golești bugetul
Top 7 espressoare cu capsule 2026: libertate totală, rapiditate și gust autentic – băuturi perfecte cu un singur buton, acasă
Vedete prinse în haosul din Dubai. Ce au povestit Georgiana Lobonț, Iustina Loghin și Liviu Vârciu: „Vreau acasă! România te iubesc”
Cafea ca la cafenea, fără efort, direct la tine acasă: Top 7 espressoare automate de top în 2026 – Găsește modelul perfect pentru dimineți pline de savoare
Cel mai bun espresor manual 2026 – Top 4 + alternative Breville & De’Longhi: transformă fiecare ceașcă într-un ritual de barista la tine acasă
Practicile sale sexuale au îngenuncheat monarhia. ”Prințul pervers” șochează cu un nou tupeu maxim
Cinci zodii au parte de schimbări majore și revelații importante în perioada 2–8 martie 2026. Scorpionii trec printr-un proces de renaștere
Cele mai bune cântare de bucătărie 2026 pe eMAG: Gadgetul care transformă rețetele, porțiile, proporțiile și sănătatea – ingrediente fără secrete
Testul cu 5 întrebări pe care fiecare adult ar trebui să-l treacă dar mulți nu reușesc!
Dani Oțil a găsit un teanc de bani în parcare: „Să-mi iau ceva frumos de 1–8 martie?” Ce credeți că a făcut