Firma din Austria care se va ocupa de lărgirea pasajului Jiul-Circumvalaţiunii îşi poate organiza şantierul

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Predare amplasament Pasajul Jiul FOTO Ştefan Both

Nicolae Robu, primarul Timişoarei, a predat astăzi amplasamentul pentru organizarea de şantier în vederea începerii lucrărilor la pasajul Jiul-Circumvalaţiunii.

Pasajul Jiul-Circumvalaţiunii urmează să fie lărgit la cinci benzi, iar strada Jiul va avea patru benzi. Este o lucrare complexă şi extrem de importantă pentru Timişoara, aici fiind la ora actuală punctul cu cel mai mare ambuteiaj din oraş.

"Noi am fi început lucrarea mai demult, dacă nu am fi fost boicotaţi prin contestaţie fără nicio noimă, depusă special pentru întârzierea lucrărilor. Până la urmă adevărul a triumfat. La Consiliul Naţional de Soluţionare a Contestaţiilor s-a dat câştig de cauză primăriei, prin urmare iată-ne la iminenta începerii lucrărilor. Pe lângă cele cinci benzi, vom avea trotuare civilizate, piste de biciclete, se va face amenajarea spaţiilor verzi, iar strada Jiul va avea o funcţionalitate mult mai bună după ce de la două benzi va avea patru benzi. Mai cu seamă că se va realiza acolo şi noul pod peste Bega, pe care-l avem în proiectare”, a declarat Nicolae Robu.
 

În perioada lucrărilor, circulaţia se va desfăşura cu restricţii. “Evident că şoferii vor resimţii o perturbare în trafic. Dar vom face astfel ca perturbarea să fie cât mai mică. Vom avea un sens circulabil şi vom face prin traseele gândite să nu fie de nesuportat această perturbare”, a mai spus Robu.

Reprezentantul societăţii Poor susţine că lucrările vor începe în foarte scurt timp, iar lucrarea este o premieră pentru firma austriacă în România.
 

“Trebuie să ne facem organizarea de şantier şi vom începe lucrările. Cred că în maxim două săptămâni. Am mai avut numeroase lucrări de acest gen în Austria, dar în România este o premieră pentru noi. Sperăm să ne descurcăm şi să nu afectăm prea mult traficul. Avem experienţa opozitivă cu lucrarea de pe strada Ştefan cel Mare, pe care tot noi am realizat-o”, a declarat Vasile Moise, director regional al firmei Poor.

Această lucarea va dura 14 luni din momentul în care se va da ordinul de începere a lucrărilor şi va fi efectuată de către firma austriacă Poor. Valoarea lucrărilor se ridică la aproximativ 18 milioane de lei, fără TVA. Banii provin de la bugetul local.

Mai multe pentru tine:
Top 7 aparate de vidat 2026 pe eMAG: Eroul invizibil din bucătărie care te ajută să păstrezi alimente proaspete săptămâni întregi și să nu-ți golești bugetul
Cafea ca la cafenea, fără efort, direct la tine acasă: Top 7 espressoare automate de top în 2026 – Găsește modelul perfect pentru dimineți pline de savoare
Bizarul văl de pe fața reginei, când venea vorba de nora nimfomană. Elisabeta era celebră pentru strictețea sa
Top 7 espressoare cu capsule 2026: libertate totală, rapiditate și gust autentic – băuturi perfecte cu un singur buton, acasă
Cinci zodii au parte de schimbări majore și revelații importante în perioada 2–8 martie 2026. Scorpionii trec printr-un proces de renaștere
Cum să faci vafe, înghețată, ciocolată și alte mini-prăjituri ca un maestru cofetar în 2026: cele mai bune aparate pentru desert rapid și delicios!
Cel mai bun espresor manual 2026 – Top 4 + alternative Breville & De’Longhi: transformă fiecare ceașcă într-un ritual de barista la tine acasă
Vedete prinse în haosul din Dubai. Ce au povestit Georgiana Lobonț, Iustina Loghin și Liviu Vârciu: „Vreau acasă! România te iubesc”
Dani Oțil a găsit un teanc de bani în parcare: „Să-mi iau ceva frumos de 1–8 martie?” Ce credeți că a făcut
Cele mai bune cântare de bucătărie 2026 pe eMAG: Gadgetul care transformă rețetele, porțiile, proporțiile și sănătatea – ingrediente fără secrete
Testul cu 5 întrebări pe care fiecare adult ar trebui să-l treacă dar mulți nu reușesc!