Montaniarzii Asociaţiei de Turism Chindia, pe vârful Olympus, din Cipru, de Ziua Naţională a României

0
Publicat:
Ultima actualizare:
La începutul anului 2007, odată cu intrarea României în Uniunea Europeană, pasionaţii de turism montan grupaţi în jurul Asociaţiei de Turism „Chindia” au iniţiat TOP 27, topul cuceririi celei mai înalte cote din fiecare ţară a UE

În condiţiile unei ierni premature, cu ninsori puternice şi viscol pe crestele înalte ale Carpaţilor româneşti, montaniarzii dâmboviţeni aflaţi „sub umbrela” Grupului de iniţiativă “Chindia Jurasic Park” au plecat, în preajma  Zilei naţionale a României, spre o zonă cu condiţii meteo mai propice drumeţiei în sezonul de iarnă, spre insula Cipru pentru a „atinge” vârful Olympus (1952 m) din munţii Troodos.

Echipa de bază, formată din Nicu Posta, Ionel Glodeanu, Ileana Bocanciu şi Marius Prundaru, a plecat în data de 29 noiembrie 2015, pe la orele prânzului, spre Cipru, ajungând în aceeaşi zi pe aeroportul din Larnaca, oraş situat pe coasta sudică a “insulei Afroditei”. 

"Am închiriat o maşină, beneficiind şi de ajutorul logistic al unui compatriot de-al nostru, care lucra în acel sector. A urmat cazarea la un hotel aflat pe plaja golfului Larnaca, iar seara a fost dedicată vizitării vechii cetăţi şi a altor monumente istorice, culturale sau religioase din Larnaca. 

În ziua a doua (30 noiembrie) a continuat periplul pe insulă, drumurile noastre conducându-ne spre locul unde (spune legenda)  “a ieşit Afrodita din spuma mării”, apoi spre cetatea Paphos şi spre situl arheologic “Mormintele Regilor”. La întoarcerea spre hotel am vizitat şi o parte din multele obiective turistice ale oraşului Limasol, unul din marile oraşe ale insulei Cipru.

Întrucât soarele răsărea (la această latitudine) la ora 6 dimineaţa, în data de 1 Decembrie, trezirea este foarte matinală (ora 5), iar startul s-a dat (ca în marile expediţii montane clasice) la prima oră. De menţionat că, la hotelul unde am fost cazaţi, coordonatoare la recepţia hotelului era tot o româncă (care ne-a spus că îi e dor de “verdele de acasă”, zona litorală a Ciprului fiind destul de uscată) care ne-a ajutat cu preluarea micului dejun la pachet. Urmează un lung drum de peste 100 km care ne-a condus, de la nivelul mării, până  aproape de culmea superioară a munţilor Troodos. După parcarea maşinii, efectuăm o drumeţie uşoară şi ajungem (pe şosea) la poarta unei unităţi militare a RAF (Royal Air Force) unde accesul şi, inclusiv, fotografiatul erau interzise, din motive normale de securitate. Revenim aproape de „tabăra de bază” şi reluăm căutările unui acces “permis” până la baza vârfului. Urcăm (uşor) prin pădurea de conifere (jnepeni uriaşi sub formă de arbori şi pini mediteraneeni) şi ajungem chiar sub vârf, într-o zonă unde era punctul terminus al unei telegondole folosită pentru transportul amatorilor de sporturi de iarnă – schi, snowboard, săniuţă. Chiar dacă este 1 decembrie, sezonul de iarnă începe, spun statisticile locale, după 15 ianuarie".

La începutul anului 2007, odată cu intrarea României în Uniunea Europeană, pasionaţii de turism montan grupaţi în jurul Asociaţiei de Turism „Chindia” au iniţiat TOP 27, topul cuceririi celei mai înalte cote din fiecare ţară a UE. 

La 1 iulie 2013, prin intrarea Croaţiei în UE, TOP 27 a devenit ca obiectiv montan, TOP 28. În acest context, cucerirea celei mai înalte cote din Croaţia devenea o prioritate în programul montaniarzilor dâmboviţeni.

Mai multe pentru tine:
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
De ce tot mai mulți români aleg să monteze chiuveta sub fereastră în bucătărie. Care sunt, de fapt, avantajele
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Primele zile din mariajul lui Andrew spun multe despre apetitul lui sexual! Regina, nevoită să intervină pentru a opri excesele
„SANADOR, vreau să-ți mulțumesc că ieri m-ai lăsat să mor”. Experiența de coșmar trăită de Lidia Bodea, directoarea Humanitas, în clinica privată
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Top mașini de pâine 2026 testate și recomandate. Secretul pâinii perfecte acasă: proaspătă, sănătoasă și fără efort
Cele 3 zodii care vor avea un înger păzitor alături de ele, începând de pe 25 februarie. Norocul le va surâde, în sfârșit, și acestor nativi
Top 7 prăjitoare de pâine 2026 – Ghid complet pentru dimineți perfecte și alegeri fără regrete
Funcționara a izbucnit în râs când a auzit cum o cheamă pe fiica ei. Ce a trăit Larisa Udilă la Evidența Populației: „Mi-au spus că nu se poate înregistra. Am plecat plângând”