Asociaţia OvidiuRo lansează o nouă serie de înscriere a grădiniţelor în programul „Citeşte-mi 100 de poveşti“

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Asociaţia OvidiuRo a lansat, online, cea de-a treia serie de înscriere a grădiniţelor publice în programul naţional de stimulare a lecturii în grădiniţe şi în familie, „Citeşte-mi 100 de poveşti!”, alături de Ministerul Educaţiei şi Ministerul Culturii.

Programul, prin care asociaţia şi-a propus ca până în 2025 să transforme, alături de partenerii săi şi de echipele locale, toate grădiniţele publice din România în grădiniţe – bibliotecă, insule de lectură şi natură, în care copiii descoperă, alături de adulţi, tainele cărţilor, s-a bucurat de un succes real.

La un an de la lansare, 1.162 de grădiniţe din întreaga ţară au primit certificat de grădiniţă - bibliotecă, prin participarea activă a 3.350 de profesori, care au desfăşurat activităţi zilnice de lectură cu peste 78.000 de copii. Peste 140.000 de cărţi au ajuns deja în cele mai defavorizate comuniţăţi din România, doar în cadrul acestui program.

OvidiuRo oferă preşcolarilor şi educatoarelor cărţi ilustrate atent selecţionate din literatura naţională şi internaţională. 

De asemenea, educatoarele au ocazia de a participa la sesiuni de formare profesională, centrate pe literaţie, atât prin interacţiune directă, cât şi prin diferite materiale disponibile pe platforma de cursuri online OvidiuRo, care poate fi accesată prin simpla creare a unui cont pe www.ovid.ro.

„În perioada ianuarie - iunie 2022 ne vom adresa tuturor unităţilor de învăţământ care au grupe de preşcolari, atât din mediul urban cât şi din mediul rural, şi care nu sunt încă grădiniţe-bibliotecă. Intervenţiile din mediul rural vor fi mai consistente, pentru că în aceste comunităţi nevoile educaţionale sunt mai mari şi resursele disponibile sunt mai puţine. Ne dorim ca cei mici să aibă experienţe de lectură memorabile, care să se transforme în rutine de lectură şi care să le hrănească setea de cunoaştere şi curiozitatea”, a declarat Maria Gheorghiu, co-fondator Asociaţia OvidiuRo.

Despre Asociaţia OvidiuRo 

Misiunea Asociaţiei OvidiuRo este ca fiecare copil din comunităţi devaforizate să beneficieze de educaţie timpurie de calitate şi să devină, astfel, un membru activ al societăţii româneşti.

OvidiuRo mobilizează resurse publice şi private pentru a asigura educaţie preşcolară de calitate pentru copii, oferind materiale educaţionale şi formând profesorii pentru a valorifica aceste resurse.

Vă recomandăm să mai citiţi:

Sute de copii de etnie romă din Dâmboviţa, reintegraţi în mediul şcolar, graţie unui proiect finanţat de "OvidiuRo"

Dâmboviţa. 500 de profesori şi 2.000 de elevi vor fi integraţi în programul „Fiecare copil merită o poveste”

Mai multe pentru tine:
Mama măsura XS, fiicele cu siluete... lumești. Regina Letizia, superbă, dar îngrijorător de slabă la Premiile Prințesa de Asturia
Artistul internațional care nu și-a mai văzut de trei ani copilul diagnosticat cu autism, născut din relația cu o româncă. Dezvăluiri uluitoare despre ultima lor întâlnire! „Copilul striga la ușă disperat: Tati, tati!”
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Cea mai puternică rugăciune! Spune-o zilnic şi scapi de orice rău
Câți ani de închisoare riscă Artanu, pentru agresiune sexuală?! Îndemnul avocatei Dalina Terzi pentru victimă: „Fetelor le e rușine, cedează psihic”
Ce nu s-a văzut la sfințirea Catedralei! Becali a pupat mătăniile, Băsescu a pupat blondele
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru bogați și personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Cine a fost Dorin Pavel, inginerul care a plănuit marile hidrocentrale din România
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
Un muncitor rănit grav de o creangă în timp ce tăia lemne a murit la spital
S-a schimbat puterea în Formula 1: Lando Norris (McLaren) a câștigat Marele Premiu al Mexicului și e noul lider mondial