VIDEO Poliţist de frontieră lovit intenţionat cu maşina de un contrabandist de ţigări. Vehiculul a fost incendiat şi abandonat într-o pădure

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Un poliţist de frontieră a fost lovit cu maşina de un contrabandist de ţigări, care voia să evite un control. Poliţistul a ajuns de urgenţă la spital. Autoturismul a fost găsit incendiat şi abandonat pe un drum forestier, în interior fiind mai multe pachete cu ţigări de contrabandă.

UPDATE: Tânărul de 23 de ani care a dat cu maşina peste poliţistul de frontieră a fost prins şi reţinut.

În această seară, în jurul orei 19.55, un echipaj al poliţiei de frontieră de la Sectorul PF Brodina care se afla pe timpul exercitării atribuţiilor de serviciu, pe raza localităţii de frontieră Paltin, judeţul Suceava, a făcut semn regulamentar pentru a opri la control unui autoturism marca Jaguar, înmatriculat în Marea Britanie.

Şoferul a ignorat semnalele efectuate de către oamenii legii, acroşând pe unul dintre poliţiştii de frontieră, cu intenţia evidentă de a scăpa de aceştia.

„Imediat la faţa locului a fost solicitată o ambulanţă, colegul nostru fiind transportat de urgenţă la Spitalul Municipal Rădăuţi în vederea acordării de îngrijiri medicale. În momentul de faţă este în afara oricărui pericol”, a declarat purtătorul de cuvânt al Poliţiei de Frontieră Suceava, comisarul – şef Ilie Poroch – Seriţan.

La faţa locului s-au deplasat mai mulţi poliţişti ca au început să facă cercetări, iar în scurt timp maşina respectivă a fost descoperită abandonată şi incendiată, pe un drum forestier de pe raza localităţii Ulma, judeţul Suceava. În autoturism au fost descoperite mai multe pachete cu ţigări incendiate.

Maşină incendiată de contrabandist

„Au fost dispuse toate măsurile specifice, in colaborare cu Poliţia si Jandarmeria, pentru identificarea conducătorului auto si luarea măsurilor legale. În cauză se vor efectua cercetări sub coordonarea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Suceava”, a mai precizat Ilie Poroch - Seriţan.

Alte ştiri pe această temă:

Captură-record. Ţigări de contrabandă în valoare de aproape 800.000 de lei, confiscate la frontiera de nord

Peste 360.000 de ţigarete şi 18 suspecţi reţinuţi, în urma a 53 de percheziţii efectuate într-un dosar de contrabandă

Urmăriri şi focuri de armă pentru reţinerea contrabandiştilor. Ţigări în valoare de aproape 250.000 lei, confiscate

Mai multe pentru tine:
Regele Felipe al Spaniei mai are o fiică secretă? „Se spunea că e blondă și că semăna cu el”
Proiescul Fast Danube avansează: prima achiziție a fost lansată. Ciprian Șerban: „România își consolidează rolul de hub regional de transport”
Un mormânt roman unic, cu inscripție bilingvă: prima descoperire monumentală din Dibra, Albania
Ştrudel cu nuci aşa cum n-ai mai gustat până acum
Serialul de pe Netflix care face senzație în întreaga lume. S-a lansat pe 29 august, dar a ajuns în top în 14 țări
„Am fost mare vagaboandă”. Replica cu care Stela Popescu a șocat înainte să moară! Ce făcea, de fapt, în tinerețe
Cum arată fiica adolescentă a lui Kim Jong Un. Apariția spectaculoasă a lui Kim Ju Ae alături de liderul corean la Beijing, la prima ieșire internațională
Facultățile de care mulți se feresc. Zeci de locuri la buget, neocupate: „Caută altceva”
Patru zodii, noroc dublu în următoarele 24 de zile. Se deschide o etapă prosperă, Săgetătorii și Capricornii culeg cele mai multe roade și sunt printre cele mai favorizate zodii
Homosexualitatea și desfrâul din Biserica Română. Schimb de mesaje halucinant între un preot protosinghel și un tânăr + filmări în care bea vodcă și dansează pe manele. Dans din buric și în lăcașul sfânt: „Așa, iubirea mea” VIDEO
Mihai Fifor, atac direct la șeful Guvernului României: „Bolojan guvernează cu o singură idee fixă: să dea afară oameni, cât mai mulți”