Suceava: Meditaţiile aprind spiritele în Educaţie

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Profesorii, părinţii şi elevii s-au împărţit în tabere diferite după ce senatorii au votat un amendament controversat. Potrivit modificării aduse la Legea Educaţiei, cadrele didactice care dau meditaţii elevilor de la clase riscă excluderea din învăţământ.

Discuţiile privind sursele de venit ale profesorilor tot mai diminuate au pornit după ce senatorii din Comisia de Educaţie au adoptat un amendament la Legea Educaţiei. Prin acesta li se interzice dascălilor să pregătească suplimentar şi contra cost şcolarii pe care îi instruiesc în instituţiile de învăţământ.
Părerile profesorilor, ale părinţilor şi elevilor sunt împărţite în ceea ce priveşte această modificare.

În timp ce unii profesori consideră că este perfect normal să se apeleze la profesorul de la clasă pentru meditaţii, alţii spun că acestea nu sunt ilegale. „Mi se pare normal să nu dai meditaţii elevilor din clasele la care predai. La oră trebuie să faci totul ca ei să înţeleagă“, a declarat Fabiola Iacobescu, profesoară de limba română la Colegiul Economic „Dimitrie Cantemir“ Suceava.


„Nu poţi obliga elevul“


Pe de altă parte, sunt profesori care consideră că elevii trebuie să-şi aleagă singuri îndrumătorii. „Nu poţi să obligi elevul să nu facă pregătire cu cine-şi doreşte“, este de părere Adriana Ioachimescu, profesor la Colegiul Economic. De asemenea, amendamentele discutate în Senat au împărţit în două tabere şi elevii.

„Nu mi se pare corect ca profesorul să dea meditaţii elevilor de la clasele unde predau. Eu am colegi care fac meditaţii şi ştiu subiectele la lucrări dinainte. Avem şi profesori care ne dau note mici pentru a ne forţa să facem meditaţii cu ei“, a spus liceana Elena Popovici. Alţi şcolari spun că aleg profesorul de la oră deoarece s-au învăţat cu stilul acestuia. „Este mult mai uşor atunci când cunoşti profesorul. Ştii cum predă. Fiecare are stilul său de predare. Nu poţi să faci meditaţii cu un profesor şi a doua zi să mergi la un altul la ore“, a spus Iuliana Simionic, elevă în  clasa a X-a.

Mai multe pentru tine:
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
Venită parcă din basme, e prințesa europeană care a cucerit Gala Premiilor Nobel. A strălucit în rochie de zână, cu o tiara deosebită
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Ce spune despre România un vlogger american ce a fost arestat în Rusia: Nu există nimic similar!
Martorul care poate înclina balanța anchetei. Rolul neașteptat al fostei menajere în cazul morții Rodicăi Stănoiu
Zodii binecuvântate de Dumnezeu în următoarele 2 luni. De ce vor avea parte acești nativi
Lenjerii de Crăciun care aduc magia sărbătorilor în dormitor – Stoc limitat! Alege cadouri cozy și festive pentru întreaga familie
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Scandal uriaș în Corbeanca. Copiii primesc mâncare de la firma consiliului local la un preț peste lege. Părinții, obligați să semneze contracte. Firma a funcționat fără autorizație de catering: „Își bat joc de copii”
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor