Doi ucraineni, surprinşi în timp de introduceau în România ţigări de contrabandă, ascunse în aripile, bara de protecţie şi roata de rezervă a maşinilor

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Doi ucraineni au încercat să introducă ţigări de contrabandă în România, în Ajun de Crăciun

Un ucrainean de 20 de ani avea ascunse în aripile, bara de protecţie şi pragurile maşinii 740 de pachete de ţigări de contrabandă, iar un alt cetăţean ucrainean a ascuns în roata de rezervă a autoturismului său nu mai puţin de 292 de pachete de ţigări de contrabandă.

În seara zilei de Ajun de Crăciun, în jurul orei 19.30, în Vama Siret, pe sensul de intrare în ţară, s-a prezentat cetăţeanul ucrainean Oleh D., de 20 de ani, care conducea un autoturism Citroen, înmatriculat în Lituania.

Cum exista suspiciunea că acesta transportă ţigări de contrabandă, poliţiştii de frontieră împreună cu lucrătorii vamali au făcut un control amănunţit asupra maşinii. Astfel, a fost descoperită ascunsă în locaşuri special amenajate în semiaripi faţă şi spate, în bara de protecţie spate şi în pragurile autovehiculului, cantitatea de 740 de pachete de ţigări, de diferite mărci, de provenienţă ucraineană.

Întreaga cantitate de ţigări în valoare de peste 900 de lei a fost confiscată, ucraineanul a fost amendat cu 10.000 de lei, iar autoturismul Citroen în valoare de 4.450 de lei a fost indisponibilizat la sediul Sectorului Poliţiei de Frontieră Siret, deoarece avea locaşuri special amenajate pentru transportul ţigărilor.

Tot în Ajun de Crăciun, în Vama Siret şi-a făcut apariţia şi Valentin G., de 36 de ani, cu dublă cetăţenie româno – ucraineană, care se afla la volanul unui autoturism BMW, cu număr de înmatriculare specific Bulgarie.

În urma controlului făcut asupra maşinii de către poliţiştii de frontieră şi lucrătorii vamali, au fost găsite, ascunse şi nedeclarate, în vederea sustragerii de la controlul vamal, în roata de rezervă, 292 de pachete de ţigări de contrabandă. Astfel, marfa de contrabandă în valoare de 350 de lei a fost confiscată, iar şoferul a fost amendat cu 5.000 de lei. 

Mai multe pentru tine:
Artistul internațional care nu și-a mai văzut de trei ani copilul diagnosticat cu autism, născut din relația cu o româncă. Dezvăluiri uluitoare despre ultima lor întâlnire! „Copilul striga la ușă disperat: Tati, tati!”
Nu i-a citit niciodată fiicei „Cenușăreasa”, iar acum a interzis complet internetul în casă!
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
Doi tineri din Cluj au fost arestaţi preventiv, fiind acuzați că au violat minore. Dezvăluiri din anchetă
Câți ani de închisoare riscă Artanu, pentru agresiune sexuală?! Îndemnul avocatei Dalina Terzi pentru victimă: „Fetelor le e rușine, cedează psihic”
Mesajele Vasilicăi Enache, avocata decedată în explozia din Rahova, analizate de criminalist: „În acel bloc era o bombă cu ceas”
Tânără de 23 de ani, găsită moartă după un an. Ultimul ei mesaj a fost către ChatGPT
Mama măsura XS, fiicele cu siluete... lumești. Regina Letizia, superbă, dar îngrijorător de slabă la Premiile Prințesa de Asturia
Dotarea Armatei Roșii la 22 iunie 1941, în conformitate cu amintirile mareșalului G. K. Jukov
Horoscop luni, 27 octombrie. Leii au de învățat o lecție importantă, Balanțele iau o decizie radicală