Salvamontiștii au salvat o familie blocată în Bucegi, pe Valea Bucșoiului

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Salvamontiştii din Buşteni au intervenit, luni, pentru recuperarea din Masivul Bucegi a unei familii cu un copil de 13 ani, toţi cei trei turişti fiind epuizaţi. Aceștia nu erau pregătiți corespunzător pentru traseul dificil pe care au ales să urce.

Potrivit şefului Serviciului Salvamont Buşteni, Gheorghe Haiduc, citat de Agerpres, turiştii au plecat luni dimineaţă de la Cabana Gura Diham pe Valea Bucşoiului considerată a fi cel mai greu traseu din Masivul Bucegi, iar la un moment dat au solicitat intervenţia salvatorilor montani, întrucât, din cauza epuizării, nu mai puteau înainta şi nici nu se puteau întoarce.

Weekend negru, în Bucegi. Un turist mort, 4 rătăciți și 2 cu picioarele rupte

Haiduc a precizat că cei trei membri ai familiei nu erau echipaţi corespunzător pentru a face un astfel de traseu, astfel încât la jumătatea acestuia, din cauza epuizării şi a faptului că nu mai aveau apă, adulţii au cerut ajutorul salvamontiştilor, care au plecat pe munte pentru recuperarea celor trei, mai scrie sursa citată.

Ai aflat ceva interesant, ai pozat sau ai filmat? Scrie-ne pe ploiesti@adevarul.ro!

Mai multe pentru tine:
Mihai Bendeac, destăinuiri despre viața amoroasă. De câți ani nu a mai ieșit actorul la o întâlnire romantică: „Îmi place foarte mult să fiu singur”
Un tablou de Rubens, dispărut timp de peste 400 de ani, descoperit la Paris
Efectele suprinzătoare ale cititului. Ce spun specialiștii despre lectură și care sunt beneficiile asupra sănătății
Pentagonul, măsură fără precedent: le cere jurnaliștilor să nu obțină materiale neautorizate
Cât costă cazarea în perioada sărbătorilor de iarnă la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov? Gică Hagi vă așteaptă la Mamaia: „Întâlnire cu Moș Crăciun”
Fermecată de Kate Middleton, Melania Trump a avut o atitudine flagrant diferită față de Regina Camilla
Descinderi DIICOT la Motru: tânăr de 30 de ani, prins cu saci de cannabis și plantație în serele părinților din Samarinești
Transformarea soției lui Lucian Viziru, după ce a fost criticată că arată ca o femeie de 60 de ani. Apariția îndrăzneață a Emei l-a eclipsat pe actor
Jurnalistul Charlie Ottley a dezvăluit ce apreciază la țara noastră: „Unul dintre principalele puncte forte”. Ce expresii românești îl amuză
Autorul cărții „Codul lui Da Vinci”, logodit cu una dintre cele patru amante ale lui! E cu 27 de ani mai tânără decât el!
Cât au plătit Anca Țurcașiu și iubitul ei, Călin, pentru o săptămână de vis în Grecia: „Am învățat să călătorim «light»”. Actrița a împărtășit secretul vacanțelor accesibile