Petrolul, înfrângere la Mediaş după un gol controversat

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Cosmin Contra a primit cartonaş roşu după ce s-a arătat nemulţumit de decizia arbitrilor. FOTO Adevărul

Petrolul şi-a încheiat seria celor 26 de meciuri invincibile din campionat, începută tot la Mediaş, cu aproape un an în urmă. Gaz Metan s-a impus la limită, 1-0, prin golul lui Vitinho, marcat, după o fază controversată, cu nouă minute înainte de final.

Cu o echipă, a gazdelor, neînvinsă de şase etape şi cu o alta, cea oaspete, fără eşec în ultimele 26 de confruntări disputate în campionat, partida de la Mediaş a avut parte de un start echilibrat, dar, în acelaşi timp, şi de o desfăşurare destul de lentă a ostilităţilor pe parcursul primei reprize.

Duelul s-a purtat mai mult la mijlocul terenului, cu destul de puţine momente “fierbinţi” în cele două careuri, Gazul ameninţând buturile lui Pecanha prin C. Petre (12 – şut de la 10 metri, lateral dreapta, pe lângă colţul lung) şi Muth (16 – reluare cu capul, de la 8 metri, peste transversală), în vreme ce Petrolul a fost aproape de deschiderea scorului la ocazia lui Teixeira (24 – şut, din mijlocul suprafeţei de pedeapsă, în blocajul fundaşilor adverşi).

Dar, cea mai mare oportunitate a primei părţi le-a aparţinut amfitrionilor, atunci când, după un corner de pe stânga, mingea a ajuns la Markovic, singur în colţul opus al careului mic, însă Pecanha (39) a intervenit providenţial la lovitura de cap a fundaşului central sârb.

După reluare, Petrolul a încercat să-şi facă obişnuitul joc combinativ, iar o pasă excelentă a lui Albin l-a lăsat pe Priso (52) singur în partea dreaptă, dar şutul mijlocaşului camerunez, trimis spre colţul scurt, a fost respins în corner de către Buchta. Un sfert de oră mai târziu, Priso a creat faza celei mai mari ocazii a meciului, atunci când, după o cursă pe dreapta, a centrat perfect în faţa porţii, dar Teixeira a şutat, din şase metri, în transversală!

A venit, însă, minutul 81, atunci când Vitinho a scăpat pe partea stângă, mingea a ricoşat din blocajul lui Pecanha spre poartă iar Guilherme a încercat să respingă, însă centralul Cristi Balaj a considerat că mingea a depăşit linia, indicând centrul terenului!

Până la final nu s-a mai schimbat ceva pe tabela de marcaj, iar seria invincibilă a Petrolului s-a încheiat, astfel, la borna 26. Urmează două săptămâni de pauză în Liga I dar şi un nou amical de gală pentru “galben-albaştrii”, cei care, vineri, vor juca, la Madrid, cu Getafe. (fcpetrolul.ro)

Vă mai recomandăm

VIDEO Gazul stopează recordul Petrolului, cu un gol contoversat. Contra a făcut „circ“, după 0-1 la Mediaş: „Se fac jocurile pentru o anumită echipă“

Fără mari surprize. Piţurcă a anunţat duminică lotul pentru dubla cu Andorra şi Estonia

Mai multe pentru tine:
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Tradiții și superstiții de Sfântul Dumitru. De ce nu e bine să atingi cuțitele în această zi
O nouă tragedie pe munte, în Făgăraş. Un bărbat a murit după ce a căzut 500 de metri, de pe Vârful Lespezi
Nu i-a citit niciodată fiicei „Cenușăreasa”, iar acum a interzis complet internetul în casă!
Dotarea Armatei Roșii la 22 iunie 1941, în conformitate cu amintirile mareșalului G. K. Jukov
Câți ani de închisoare riscă Artanu, pentru agresiune sexuală?! Îndemnul avocatei Dalina Terzi pentru victimă: „Fetelor le e rușine, cedează psihic”
Artistul internațional care nu și-a mai văzut de trei ani copilul diagnosticat cu autism, născut din relația cu o româncă. Dezvăluiri uluitoare despre ultima lor întâlnire! „Copilul striga la ușă disperat: Tati, tati!”
Mama măsura XS, fiicele cu siluete... lumești. Regina Letizia, superbă, dar îngrijorător de slabă la Premiile Prințesa de Asturia
Mesajele Vasilicăi Enache, avocata decedată în explozia din Rahova, analizate de criminalist: „În acel bloc era o bombă cu ceas”
Gazetarul Cristian Tudor Popescu explică „la ce e bună Catedrala”: „E o clădire folositoare poporului român”
Profesoară de biologie din Iași, implicată într-un scandal uriaș. Elevii ar fi găsit imagini cu ea pe site-uri pentru adulți: „Face filme”