BAC 2017 Prahova. La matematică, liceenii au greşit la exerciţiile banale “Am scris că 3x3 fac 6, d-asta nu-mi dădea corect!”

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Emoţiile şi neatenţia i-au determinat pe mulţi dintre absolvenţii de liceu să greşească exerciţiile uşoare de la proba de matematică FOTO Diana Frîncu

Elevii care au ieşit din examenul de Bacalaureat 2017 la proba de Matematică (profil Real) au fost surprinşi de gradul scăzut de dificultate al subiectelor, mult mai uşoare ca la simulare, accesibile tuturor. Totuşi, deşi mulţi au ieşit încrezători într-o notă peste 9, când au confruntat calculele şi rezolvarea exerciţiilor cu ceilalţi colegi au realizat că au greşit la cele mai banale cerinţe.

 Unul dintre absolvenţii Colegiului Tehnic Constantin Istrati din Câmpina a mărturisit că a greşi prosteşte la cel mai uşor exerciţiu.

“Am scris că 3x3X fac 6x, în loc de 9x. De-asta nu-mi dădea rezultatul corect. Asta e” .

În schimb, un alt candidat a greşit un întreg exerciţiu pentru că nu a dat un răspuns corect pentru -1 la puterea a patra. “În loc să scriu 1 am scris cu totul altceva. Exerciţiul este punctat cu 0,5 puncte şi asta va face diferenţa între nota 10 şi 9.50” a mărturisit Maria Ştefan, absolventă de liceu din Câmpina, decisă să urmeze mai departe o facultate cu profil tehnic.

Maria Ştefan, absolventa unui liceul din Băicoi, decisă să urmeze carieră în Ştiinţe Agricole FOTO Diana Frîncu

. “Dacă iau BAC-ul cu o medie mare merg la Universitatea de Ştiinţe Agronimice şi Medicină Veterinară din Bucureşti, profil Cadastru. Este o meserie de viitor. Eu nu vreau să mă înghesui ca toată lumea la ASE. La Agronomie se intră cu dosar (fără examen de admitere n.r.), iar şansele să ai o meserie căutată sunt mult mai mari”, a declarat Maria.

Un alt absolvent de liceu, profil real, tot din Câmpina, spune că visul lui este să devină actor, însă a mărturisit că s-a descurcat la rezolvarea problemelor de la proba de matematică mult mai bine decât se aştepta.

Dacă va lua o medie bună la Bac, Costin Diaconu îşi va încerca norocul la UNATC  FOTO Diana Frîncu

“Subiectele de la matematică au fost mult mai uşoare decât cele de la simulare. Nu o să iau nota zece, dar mă aştept la o notă mare. După Bacalaureat mă pregătesc pentru admiterea la UNATC, încă nu ştiu cu ce mă voi prezenta în examen, dar sper să fiu admis. Liceul cu profil tehnic l-am urmat la insistenţa părinţilor, care mi-au spus că aşa voi avea o meserie, dar eu vreau să merg la Actorie”, Costin Diaconu.

Mai multe pentru tine:
Omletă de post, gata în 10 minute. Ingredientul surpriză care poate înlocui cu succes ouăle
Cel mai bun espresor manual 2026 – Top 4 + alternative Breville & De’Longhi: transformă fiecare ceașcă într-un ritual de barista la tine acasă
Sydney Sweeney și-a pus fanii pe JAR. Blondina super senzuală a publicat imaginile în care apare TOPLESS
Cele mai bune 7 cafetiere din 2026 pe eMAG pentru dimineți perfecte cu cafea filtrată: Ghid complet pentru orice buget și necesitate
Top 7 espressoare cu capsule 2026: libertate totală, rapiditate și gust autentic – băuturi perfecte cu un singur buton, acasă
Cafea ca la cafenea, fără efort, direct la tine acasă: Top 7 espressoare automate de top în 2026 – Găsește modelul perfect pentru dimineți pline de savoare
Top 7 aparate de vidat 2026 pe eMAG: Eroul invizibil din bucătărie care te ajută să păstrezi alimente proaspete săptămâni întregi și să nu-ți golești bugetul
Netflix dispare discret de pe 87 de milioane de dispozitive astăzi: „sfârșitul unei ere”
Avertismentul îngrijorător al unui medic pediatru: „Vor muri tot mai mulţi copii şi persoane, din cauza "dacilor liberi". E "cronica unei morţi anunţate"
Profesoara care a plecat cu elevii în Dubai vine cu explicații despre excursie. Cum au fost protejați elevii blocați în Orientul Mijlociu
Cele mai bune cântare de bucătărie 2026 pe eMAG: Gadgetul care transformă rețetele, porțiile, proporțiile și sănătatea – ingrediente fără secrete