Nu se modifică preţul energiei termice facturate la populaţie

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Gigacaloria ramane la acelasi pret Foto Adevarul

În cadrul şedinţei extraordinare de Consiliu Local  s-au aprobat două proiecte de hotărâre privind pe de o parte aprobarea preţului local al energie termice furnizate de către S.C. Electrocentrale Oradea S.A, preţ valabil începând cu 1 februarie 2013, dar şi aprobarea practicării de către S.C. Electrocentrale a acestui preţ local al energiei termice pentru agenţii economici racordaţi la reţeaua primară.

Modificările cuprinse în aceste proiecte de hotărâre nu privesc creşterea tarifului plătit de populaţie, care rămâne neschimbat, ci reducerea subvenţiei de la bugetul local, respectiv a contribuţiei financiare pe care o suportă Primăria Oradea, ca urmare a obţinerii de la Agenţia Naţională pentru Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) a unui preţ mai mic de producere a energiei.


Până acum preţul/1 gcal era de 266,03 lei, preţ care era compus din tariful plătit de populaţie: 235,52 lei/gcal (TVA inclus) şi subvenţia suportată de Primăria Oradea - 30,51 lei.


În continuare, respectiv de la 1 februarie, preţul local de facturare al energiei termice furnizate populaţiei se menţine la 235, 52 lei/gcal, iar subvenţia unitară acordată de la bugetul local pentru energia termică furnizată populaţiei se va diminua la nivelul de 20,49 lei/gcal (inclusiv TVA).


"Subvenţiei de la bugetul local se diminuează ca urmare a Deciziei nr. 266/29.01.2013 a ANRE care stabileşte un preţ mai mic de producere a energiei termice. Având în vedere situaţia economică în care se găseşte S.C Electrocentrale, Primăria Oradea propune ca economiile care se vor face prin această diminuare a subvenţiei să fie îndreptate tot către această instituţie pentru redresarea situaţiei sale prin realizarea unor investiţii. Practic, prin dimninuarea subvenţiei se vor face economii de cca 4 milioane de lei care se vor întoarce la S.C. Electrocentrale Oradea S.A. sub forma unor subvenţii pentru investiţii", a precizat Eduard Florea directorul economic al Primăriei Oradea.


Decizia Agenţiei Naţională pentru Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) prevede că în unităţile administrativ teritoriale în care energia termică este produsă, transportată, distribuită şi furnizată de mai mulţi operatori economici prestatori ai serviciului de alimentare cu energie termică, preţurile/tarifele locale se stabilesc ca medie ponderată a preţurilor/tarifelor tuturor operatorilor economici.


Aceasta este şi situaţia municipiului Oradea, unde există doi operatori economici: S.C. Electrocentrale Oradea S.A. (producător, transportator, şi distribuitor de energie termică produsă în cogenerare) şi S.C. Transgex S.A (producător şi transportator de energie termică produsă din apă geotermală).


Prin urmare preţul local al energiei termice, calculat ca medie ponderată a preţurilor/tarifelor celor doi operatori este de la 1 februarie 2013 de 256,01 lei/gcal (inclusiv TVA).

Mai multe pentru tine:
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
O nouă apariție de weekend a Prințesei Kate. Viitoarea regină a avut un mesaj de suflet: ”Ne lepădăm de ce nu ne mai e de folos”
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE
Previziunea misticului Baba Vanga pentru 2026. Cât va ajunge să coste aurul în România?
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Care este cel mai mare „viciu” al Dacianei Sârbu?! De abia acum a recunoscut! „De patru-cinci ori pe zi!”
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: Top televizoare cu cele mai mari reduceri, de până la 5.000 de lei și calitate premium pentru living și dormitor
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
A Diamond Is Forever: colecția Primul diamant TEILOR — bijuterii luxury de la 500 lei pentru cadouri care spun povești
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%