VIDEO Filmare rară, cu primul concurs de breakdance din România, organizat la Iaşi în '83. Cum arătau şi se mişcau „bunicii” hip-hop-ului românesc

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Unul dintre participanţii la concursul naţional de la Iaşi FOTO captură Youtube

La începutul anilor 1980, breakdance-ul devenise un fenomen naţional în România, iar evenimentul organizat la Iaşi, în disccoteca Club CH, a stârnit un interes uriaş.

Organizatorul primului concurs naţional de breakdance din România a fost DJ-ul ieşean Sorin Lupaşcu, iar evenimentul a avut loc în discoteca Club CH, din complexul studenţesc Tudor Vladimirescu, o discotecă care căpătase deja notorietate naţională în rândul tinerilor pasionaţi de dans din România. Co-organizator a fost un alt pasionat de muzică implicat, Nicu Secăreanu.

Potrivit acestora, concursul de la Iaşi a adunat participanţi din Iaşi, Piatra Neamţ, Vaslui, Galaţi şi Bacău, iar din cauza sutelor de spectatori care "au inundat" discoteca, mai multe geamuri ale incintei s-au spart. Ulterior momentului "Iaşi 1983", concursurile de breakdance s-au răspândit în toată România.

Un an mai târziu, în 1984, avea să fie organizat la Iaşi un nou festival naţional, dar s-a ales pentru găzduire Casa de Cultură a Studenţilor din Iaşi, datorită spaţiului mult mai generos. La acest festival, au participat peste 100 de concurenţi, un alt record pentru acea dată. Printre participanţi s-a numărat şi Tazz, fost component al trupei Simplu.

"Filmarea primului concurs naţional de breakdance, din Club CH, a fost realizată cu o cameră VHS, care aparţinea unui student străin. Eu nu aveam aşa ceva. Întâmplarea a făcut să fiu în mijlocul evenimentelor şi să pot organiza primele concursuri din România. Pe atunci Iaşiul avea supremaţia. A deţinut-o mulţi ani, cel puţin la grupuri, unde Quasar rupea tot", spune Sorin Lupescu, pe pagina de Youtube unde a fost postat video-ul.

Cea mai căutată discotecă a anilor '80 din Iaşi, Club CH, DJ a fost, de la înfiinţare şi pînă la desfiinţare, adică din 1980 pînă în 1991, Sorin Lupascu. În acea discotecă au debutat artiştii Alină Mavrodin (cîştigătoare a Festivalului Mamaia 1986), folkistul Dan Vâna, au dat spectacole Divertis, Grup ARH sau Ne-am Ars Amatoria, au repetat numeroase trupe de rock şi folk, au fost sute de seri organizate de studenţi, au fost serile Revistei Cronică de Top Românesc, au cîntat marile trupe studenţeşti ale momentului, gen Celelalte Cuvinte sau Kappa Aproape că nu există student din perioadă 1980 -1991care să fi făcut facultatea la Iaşi şi să nu fi dansat măcar o data în Club CH.

Primul concurs naţional de breakdance organizat în România la Iaşi, în 1983

Pe aceeaşi temă:


La discotecă, în România lui Ceauşescu. Povestea lui Sorin Lupaşcu, un DJ din perioada comunistă


VIDEO Românii şi discotecile anilor '70 - '90: poveştile celor mai vestite cluburi din ţară, mişcări electrizante pe ringurile de dans şi haine foarte sumare

Mai multe pentru tine:
Cum să faci vafe, înghețată, ciocolată și alte mini-prăjituri ca un maestru cofetar în 2026: cele mai bune aparate pentru desert rapid și delicios!
Alina Pușcău și Jeffrey Epstein. Câți bani i-a trimis miliardarul pedofil mamei celebrului model
Top 7 aparate de vidat 2026 pe eMAG: Eroul invizibil din bucătărie care te ajută să păstrezi alimente proaspete săptămâni întregi și să nu-ți golești bugetul
Prințul William răbufnește: ”Mi-am pierdut calmul”. N-a mai rezistat și a mărturisit la Premiile BAFTA
AUDIO. Înregistrare șocantă cu Ion Duvac, membru în Colegiul Psihologilor. Îi cere pacientei să facă o poză cu vaginul: „Ia dă-ți tu voie să vedem ce-i cu păsărica ta”
Cele mai bune cântare de bucătărie 2026 pe eMAG: Gadgetul care transformă rețetele, porțiile, proporțiile și sănătatea – ingrediente fără secrete
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare
Top 7+ cuptoare electrice de masă 2026 – gătește rapid, uniform și fără compromis. Află dacă ai nevoie de acest electrocasnic și cumpără online
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
Cine este și cu ce se ocupă Alina, văduva lui Gabriel Cotabiță. Cum a început povestea de iubire cu artistul: „După concert, i-am dat un mesaj pe Facebook”
Desertul favorit al Elenei Ceaușescu. Folosea o rețetă secretă de fiecare dată: „Mi-a arătat de la A până la Z”