Iaşi:Boxerul care şi-a ucis fetiţa de trei ani este la un pas de a ieşi din Spitalul de Psihiatrie

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Alexandru Gavril (cu barbă)(Arhivă)

Alexandru Gavril (26 de ani) va afla pe 7 iunie dacă se va întoarce acasă. Judecătoria Iaşi va decide atunci dacă îi va înlocui boxerului internarea medicală cu obligarea la tratament medical.

Magistraţii au dispus la sfârşitul lunii septembrie verificarea stării de sănătate a lui Gavril pentru a se stabili dacă acesta mai rămâne internat la Spitalul de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Pădureni-Grajduri..„Sunt internat în spital de aproximativ un an. Urmez tratamentul medical şi mă simt mult mai bine decât înainte. Doresc să merg acasă pentru a face tratamentul, dar rămâne la aprecierea medicilor dacă acest lucru este posibili. De mine s-ar putea ocupa părinţii mei, care sunt oameni vigilenţi şi mai am trei fraţi şi o soră", a spus Gavrilă în faţa instanţei. Specialiştii, care au efectuat expertizea medico-legală în acest caz, au recomandat ca fostul sportiv să rămână internat.

Citiţi şi:

Bacău: Alexandru Gavrilă a recunoscut că şi-a omorât fetiţa GALERIE FOTO (UPDATE)

Bacău: Familia Gavrilă aprinde lumânări la căpătâiul Alessiei (UPDATE)

Judecătorii au amânat pronunţarea în acest caz pe 7 iunie.În luna august 2009 fostul sportiv şi-a înjunghiat fetiţa de trei ani şi două luni pentru că ar fi văzut diavolul. În timpul anchetei s-a stabhilit că tânărul nu a avut discernământ în momentul săvârşirii crimei şi s-a dispus internarea lui la Spitalul de Psihiatrie Grajduri. 

Mai multe pentru tine:
Regele Charles, mișcare istorică neașteptată, prima dată în 1428 de ani! Suveranul a numit o femeie în acest post cheie pentru Marea Britanie
Președintele CJ Iași recunoaște că numărul de chiuvete din secția ATI a Spitalului „Sfânta Maria” nu este suficient. „Vom monta tot ce este nevoie”
Un obiect unic pe teritoriul fostei provincii romane Dacia, descoperit la Turda
Alimentul care nu trebuie să lipsească din farfuriile românilor. Dr. Virgiliu Stroescu îl recomandă în fiecare zi: „Ne curăță și ne vindecă tot organismul”
Eduard, un copil de 10 ani, crescut de bunici și abandonat de părinți, luptă pentru viață! A vomitat sânge și are nevoie de o operație urgentă la inimă. AJUTĂ ȘI TU!
Cea mai puternică rugăciune! Spune-o zilnic şi scapi de orice rău
Mihai Trăistariu intervine în scandalul burselor: „Unde să lucreze studenții, să facă striptease noaptea?” Mesaj dur pentru guvernanți: „Asta nu mai e carte!”
Vieți ca-n povești? Destinul tulburător al surorilor Guinness: blestemul unei dinastii de aur. Adevărul ascuns despre surorile Guinness
Jaqueline Cristian a pornit ca din pușcă la Wuhan. A bătut-o de i-au mers fulgii pe o americanca McCartney Kessler
Rețetă turcească de salată de vinete cu iaurt și usturoi. E dietetică, delicioasă și sănătoasă
Octavian Ursulescu rupe tăcerea. Ce relație era, de fapt, între Alexandru Arșinel și Stela Popescu? Mulți îi credeau soț și soție: „Un cuplu sudat numai pe scenă”