Copil otrăvit cu mătrăgună. Cu ce fruct a confundat planta ce poate fi letală omului

0
Publicat:
Ultima actualizare:
FOTO Arhivă

În garda de sâmbătă, medicii urgentişti de la Spitalul de Copii „Sfânta Maria” din Iaşi au acordat îngrijiri medicale unei fetiţe intoxicate cu mătrăgună.

O fetiţă din judeţul Bacău s-a intoxicat cu fructe de mătrăgună. Victima le-a spus medicilor care au tratat-o că a mâncat struguri fără să ştie că, de fapt, bobiţele pe care le-a consumat erau fructe de mătrăgună.

Victima în vârstă de şapte ani a fost transferată sâmbătă, 30 septembrie, la Spitalul de Copii „Sfânta Maria“ din Iaşi cu simptome specifice intoxicaţiei cu planta otrăvitoare.

Potrivit medicilor, când a ajuns în Unitatea de Primire Urgenţe, copila era agitată, avea ochii ieşiţi din orbite şi avea halucinaţii vizuale şi auditive. Urgentiştii i-au făcut spălături gastrice, i-au administrat tratamentul specific şi apoi au internat-o în clinica de toxicologie pentru continuarea terapiei.

„Fetiţa nu ştia ce este cu ea şi spunea că a mâncat struguri. Nici părinţii nu îşi explicau de la ce provine starea copilei. La spălătura gastrică s-au găsit resturi alimentare, bobiţe negre, şi având în vedere simptomele pacientei am dedus că este vorba de mătrăgună, mâncată probabil de undeva de pe marginea drumului“, a arătat dr. Solange Tamara Roşu, medic-şef UPU la Spitalul de Copii „Sfânta Maria” din Iaşi.

Mătrăguna are mai multe denumiri, inclusiv Belladonna sau cireşele morţii. Atât fructele cât şi frunzele sunt extrem de toxice şi se cunosc cazuri în care copii au murit după ce au mâncat doar două fructe. 

Aceasta este una dintre cele mai toxice plante din ţară.

Consumarea fructelor duce la delir, halucinaţii, pupile dilatate, sensibilitate la lumină, tahicardie, dureri de cap, erupţii ale pielii şi convulsii. Dacă nu primesc ajutor la timp, persoanele care mănâncă aceste fructe, vor muri din cauza problemelor de respiraţie şi a ritmului alert al inimii.

Citeşte şi:

Otrava din plantele care ne înconjoară. Cum consumăm corect legumele şi fructele, când devin toxici cartofii şi de care parte a roşiei trebuie să ne ferim

Mai multe pentru tine:
„Am fost mare vagaboandă”. Replica cu care Stela Popescu a șocat înainte să moară! Ce făcea, de fapt, în tinerețe
Homosexualitatea și desfrâul din Biserica Română. Schimb de mesaje halucinant între un preot protosinghel și un tânăr + filmări în care bea vodcă și dansează pe manele. Dans din buric și în lăcașul sfânt: „Așa, iubirea mea” VIDEO
Se rupe coaliția din cauza alegerilor în București? Nicușor Dan, mai aproape de dorința PSD SURSE
Patru zodii, noroc dublu în următoarele 24 de zile. Se deschide o etapă prosperă, Săgetătorii și Capricornii culeg cele mai multe roade și sunt printre cele mai favorizate zodii
Regele Felipe al Spaniei mai are o fiică secretă? „Se spunea că e blondă și că semăna cu el”
Ştrudel cu nuci aşa cum n-ai mai gustat până acum
Serialul de pe Netflix care face senzație în întreaga lume. S-a lansat pe 29 august, dar a ajuns în top în 14 țări
Cum arată fiica adolescentă a lui Kim Jong Un. Apariția spectaculoasă a lui Kim Ju Ae alături de liderul corean la Beijing, la prima ieșire internațională
Facultățile de care mulți se feresc. Zeci de locuri la buget, neocupate: „Caută altceva”
Teorii conspiraționiste promovate într-o conferință a medicilor, la Brașov: „Controlul maselor prin COVID.” Ministrul Sănătății cere măsuri: „Un atac direct la sănătatea românilor”
Un mormânt roman unic, cu inscripție bilingvă: prima descoperire monumentală din Dibra, Albania