Sorin Sanda este specialist în escaladă
0Este unul dintre oamenii pentru care alpinismul, escalada sau schiul nu mai au niciun secret.
De-a lungul a peste 25 de ani, el a şlefuit talente în tainele alpinismului hunedorean, aducând în Valea Jiului nu mai puţin de 93 de medalii naţionale şi internaţionale. A fost primul român care a absolvit şcoala de escaladă pe gheaţă din Chamonix, Franţa şi campion al României la alpinism în 1992. Ani de-a rândul a alergat pe verticală pe marii pereţi de stâncă ai ţării alături de elevii săi, fiind şi antrenor în acelaşi timp. Tot de mai bine de 25 de ani salvează vieţi pe munte. Este şi instructor naţional Salvamont.
În prezent, la 49 de ani, încă mai concurează la nivel înalt, pentru că nu e omul care să renunţe atât de uşor la fiorii şi adrenalina pe care le descoperea numai în cadrul competiţiilor.
De la teatru în Valea de Brazi
Sanda s-a născut la Craiova, dar pasiunea pentru munte l-a adus în Valea Jiului în 1987, când a obţinut un post de antrenor de alpinism şi escaladă la mina Valea de Brazi.
„În adolescenţă am făcut 10 ani atletism şi am şi acum zecile de diplome pe care le-am obţinut. Pe toate am locul I sau II, niciuna nu e cu locul III, fiindcă nu suportam să văd că mă întrec alţii şi abandonam. În 1987 am obţinut un post de antrenor la mina Valea de Brazi şi am lăsat slujba mea de inspector de sală la Teatrul Naţional din Craiova pentru Valea Jiului. Am plecat astfel cu un rucsac în spate şi cu un cort. Două săptămâni, până mi s-a făcut repartiţia, am dormit în cort. Dar nu regret nici acum şi cred că aş lua-o din nou de la capăt”, povesteşte Sorin Sanda.
Criza din sport
Îşi aminteşte şi despre greutăţile pe care le-a întâmpinat în perioada de antrenorat. „Au fost patru cluburi de alpinism în judeţul Hunedoara şi toate s-au închis. Eu am închis ultimul clubul de alpinism de la Lupeni, din lipsă de fonduri. Nu poţi face performanţă exclusiv din banii tăi. Sunt copii foarte talentaţi în Valea Jiului, care ar putea excela în acest sport, însă lipsesc banii. Echipamentele sunt foarte costisitoare şi nu oricine îşi permite să le cumpere. Politicul a învins şi acest sport, preferând să arunce banii în fotbal, nu şi în alte discipline”, mai spune salvamontistul.
Anul 2010 a arătat că hunedoreanul încă mai are puterea să concureze alături de tineri şi a demonstrat acest lucru din plin, în cadrul Campionatului Internaţional de Salvare Urbană Grimpday 2010, unde a ieşit, împreună cu echipa Asociaţiei Search and Rescue Service (SARS) România, pe locul 5. „Mi-am testat limitele, am descoperit că încă mai pot să performez. Dacă ar fi după mine, aş concura în fiecare an, la cât mai multe competiţii, pentru a demonstra că nu vârsta este importantă în performanţă. Dar poate ar trebui să mai las loc şi altora mai tineri, eu mi-am trăit viaţa”, explică, zâmbind, Sorin Sanda.
Întrebări şi răspunsuri
Aţi avut vreodată accidente?
Pe stâncă nu am avut niciodată. Am căzut odată 400 de metri în Tatra pe un culoar şi m-am ales cu câteva zgârieturi. Moartea a trecut pe lângă mine de mai multe ori fluierând, dar nu am păţit nimic. M-au luat avalanşe şi iar nu am păţit nimic. Şi am avut un accident păcătos în Parâng, pe plat, mi-am rupt bazinul. Asta a fost acum patru ani, a fost foarte greu, că practic am învăţat să merg din nou.
Ce regrete aveţi legate de carieră?
Regretul meu mare e că nu am fost în Himalaya şi pe Aconcagua, dar asta este, poate o voi face într-o altă viaţă.
Ce-i place
Lui Sorin îi plac muzica ambientală, filmele şi animalele. Rasa lui preferată de câini este dogul german. Îi mai plac weekend-urile lungi, pe care şi le petrece în linişte la Câmpu lui Neag.
Ce nu-i place
„Nu-mi plac mincinoşii şi hoţii. Am oroare de ei. Nu-mi plac nici politicienii şi nici cei care nu-şi respectă cuvântul dat sau nu sunt punctuali”, spune Sorin Sanda.
Profil
Născut. 29.03.962, Craiova.
Studii. Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport, Universitatea de Vest Timişoara.
Experienţă. Salvator montan atestat, ofiţer coordonator Divizia Naţională de Salvare.
Familie. Divorţat, 3 copii.