Galaţi: Primăria va demola garajele transformate în magazii şi depozite de murături

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Garajele sunt folosite ca depozite sau ateliere, iar maşinile sunt ţinute afară

În garajele vizate sunt „parcate”  butoaie cu murături, vechituri, ateliere auto. Conform unor statistici făcute de autorităţile locale, garajele ar ocupa o suprafaţă de peste 30  hectare. Asta în condiţiile în care Galaţiul are doar 2,6 metri de spaţiu verde pe cap de locuitor!

Edilii Galaţiului promit că o campanie adevărată de demolare a garajelor se va face abia după finalizarea Planului de Urbanism General: „După ce va fi gata PUG-ul, care va include zonele unde se va face restructurarea urbană, vom putea trece la dărâmarea garajelor”, a declarat primarul Dumitru Nicolae, în urmă cu ceva timp. 

Odată cu demolarea garajelor va fi rezolvată şi problema parcărilor din zonele aglomerate, a parcurilor sau a locurilor de joacă pentru copii. 
Aceiaşi metodă  se va aplica şi în cazul chioşcurior de pe spaţiul verde şi a balcoanelor construite fără autorizaţie.

De anul trecut şi până în prezent, 48 de spaţii comerciale amplasate pe domeniul public au fost culcate la pământ. Următoarea ţintă sunt garajele construite legal pe domeniul public, dar deţinute de persoane care nu au în proprietate autoturisme.

„Este un prim pas în rezolvarea problemelor urbanistice pe care le avem”,  a declarat  viceprimarul Ciumacenco.

Vânzarea garajelor, blocată

Printr-o dispoziţie dată de arhitectul-şef al municipiului Galaţi, înstrăinarea construcţiilor provizorii de pe domeniul public a fost blocată. Astfel, toţi cei care vor să cumpere un garaj sau un chioşc s-ar putea trezi cu banii daţi, dar fără posibilitatea de a încheia un contract de închiriere cu municipalitatea.

Mai multe pentru tine:
Consilierul lui Bolojan, despre demisia premierului: „Dacă nu va avea susținere, va pleca”
Un tablou de Rubens, dispărut timp de peste 400 de ani, descoperit la Paris
Cât costă cazarea în perioada sărbătorilor de iarnă la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov? Gică Hagi vă așteaptă la Mamaia: „Întâlnire cu Moș Crăciun”
Descinderi DIICOT la Motru: tânăr de 30 de ani, prins cu saci de cannabis și plantație în serele părinților din Samarinești
Mihai Bendeac, destăinuiri despre viața amoroasă. De câți ani nu a mai ieșit actorul la o întâlnire romantică: „Îmi place foarte mult să fiu singur”
Jurnalistul Charlie Ottley a dezvăluit ce apreciază la țara noastră: „Unul dintre principalele puncte forte”. Ce expresii românești îl amuză
Privilegiu, nu obligație. Cum se construiește relația copiilor cu bunicii. „Un adolescent care-ți apasă butoanele îți face o favoare”
Fermecată de Kate Middleton, Melania Trump a avut o atitudine flagrant diferită față de Regina Camilla
Autorul cărții „Codul lui Da Vinci”, logodit cu una dintre cele patru amante ale lui! E cu 27 de ani mai tânără decât el!
Cât au plătit Anca Țurcașiu și iubitul ei, Călin, pentru o săptămână de vis în Grecia: „Am învățat să călătorim «light»”. Actrița a împărtășit secretul vacanțelor accesibile
Transformarea soției lui Lucian Viziru, după ce a fost criticată că arată ca o femeie de 60 de ani. Apariția îndrăzneață a Emei l-a eclipsat pe actor