O pădure plină cu bujori, unică în România, zonă protejată prin lege, distrusă de grindină. Sărbătoarea Bujorului de la Pleniţa nu a avut flori FOTO

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Pădurea de bujori din comuna doljeană Pleniţa este arie protejată, de interes naţional, încă din anul 2000. Florile anul acesta nu au fost ocrotite de grindina care a căzut în urmă cu trei zile, iar anul acesta Sărbătoarea Bujorului nu a avut bujori.

GALERIE FOTO 

Pădurea de bujori din comuna doljeană Pleniţa este unică în România şi se întinde pe o suprafaţă de 60 de hectare. Mii de oameni au participat la Sărbătoarea Bujorului, dar florile au fost distruse de grindina care a căzut cu trei zile în urmă. „Nu mai sunt bujori datorită intemperiilor vremii care au avut loc acum patru cinci zile când o grindină puternică a distrus aproape totul în această minunată pădure“, a spus Mihai Calafeteanu, primarul comunei Pleniţa.

Pădurea de bujori din comuna doljeană Pleniţa este arie protejată din anul 2000, însă oamenii care au participat la evenimet au fost dezamăgiţi de faptul că nu au putut admira şi anul acesta florile. „Am venit de la câteva sute de kilometri de dragul acestei sărbători, că am mai fost, dar suntem surprinşi că nu e bujorul înflorit şi nu e frumos. Trebuiau protejaţi de grindină, iar din câte ştiu rezervaţia din Dolj este unică în România. Este mare păcat că nu am mai avut ce să admirăm“, a spus Maria Turcu.

An de an, în padurea din localitate Pleniţa se organizeaza Sarbatoarea Bujorului, însă anul trecut oamenii au celebrat orice altceva, mai puţin floarea ocrotită prin lege. Unii nu au plecat acasă fără a avea cel puţin un buchet de flori.     

       

Mai multe pentru tine:
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
Cele mai căutate cadouri pentru copii și adolescenți în 2025: Roblox, Minecraft, jocuri STEAM, Kendama și LOL
Prima Doamnă din Oman primește o distincție fără precedent! I-a fost înmânată chiar de soțul ei, sultanul Haitham bin Tarik Al Said
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Care este cel mai mare „viciu” al Dacianei Sârbu?! De abia acum a recunoscut! „De patru-cinci ori pe zi!”
A Diamond Is Forever: colecția Primul diamant TEILOR — bijuterii luxury de la 500 lei pentru cadouri care spun povești
Din ce cauză tot mai mulți tineri se îmbolnăvesc de cancer de colon. Mâncarea care îi îmbolnăvește
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."