VIDEO Premieră. Vas Greenpeace, în România. Faimoşii militanţi ecologişti fac escală în Portul Constanţa

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Vas Greenpeace, în premieră în România. Ecologiştii fac escală la Constanţa FOTO Greenpeace

România este prima ţară vizitată de Greenpeace în cadrul campaniei europene pentru reformarea Politicii Comune de Pescuit, încurajarea pescuitului sustenabil şi, implicit, a pescarilor de coastă.

Vasul Greenpeace Arctic Sunrise ajunge în România luni, 18 martie, la Constanţa. Este prima oară când un vas al faimoasei organizaţii, renumite pentru protestele sale, soseşte în România.

Vaporul acostează în Portul Constanţa, la dana pentru pasageri, unde va fi organizată o serie de evenimente: conferinţă de presă, tur ghidat, expoziţie foto.

Vasul Greenpeace poate fi vizitat marţi, 19 martie, între orele 10.00 şi 19.00 şi miercuri, 20 martie, între orele 10.00 şi 17.00.

Greenpeace derulează o campanie la nivel european, pentru reformarea Politicii Comune de Pescuit, încurajarea pescuitului sustenabil şi, implicit, a pescarilor de coastă.

Mesajul campaniei va fi promovat cu ajutorul vasului Greenpeace, Arctic Sunrise, care, în perioada 18 martie - 6 iulie 2013 va realiza un tur european de promovare a campaniei şi de conştientizare la nivel public.

Vasul Arctic Sunrise va acosta în 18 porturi europene din următoarele 9 ţări: România, Bulgaria, Grecia, Croaţia, Slovenia, Italia, Spania, Franţa şi Marea Britanie.

Arctic Sunrise este un spărgător de gheaţă, care iniţial a fost folosit la vânarea focilor. Cândva Greenpeace a avut chiar o confruntare cu nava, pe când aceasta livra echipamente pentru construirea unui aeroport într-un habitat al pinguinilor din Antarctica.

Greenpeace a achiziţionat-o în 1995, acum folosind-o în expediţii polare, dar şi în Congo şi bazinul Amazonului. A fost construit în Norvegia, în 1975, are o lungime de 49,62 m şi o lăţime de 11,5 m, putând avea un echipaj de 37 de persoane.

Greenpeace este o organizaţie internaţională independentă, prezentă în peste 40 de ţări din întreaga lume, care acţionează pentru a schimba atitudini şi comportamente, pentru a proteja şi conserva mediul înconjurător şi pentru a promova pacea.

În România, Greenpeace derulează următoarele campanii: protejarea pădurilor, lupta împotriva energiei nucleare, promovarea energiei regenerabile, politica comună de pescuit, agricultura sustenabilă, Roşia Montană.

Mai multe pentru tine:
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE
O nouă apariție de weekend a Prințesei Kate. Viitoarea regină a avut un mesaj de suflet: ”Ne lepădăm de ce nu ne mai e de folos”
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
A Diamond Is Forever: colecția Primul diamant TEILOR — bijuterii luxury de la 500 lei pentru cadouri care spun povești
Care este cel mai mare „viciu” al Dacianei Sârbu?! De abia acum a recunoscut! „De patru-cinci ori pe zi!”
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Previziunea misticului Baba Vanga pentru 2026. Cât va ajunge să coste aurul în România?
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: Top televizoare cu cele mai mari reduceri, de până la 5.000 de lei și calitate premium pentru living și dormitor
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%