Şoferi drogaţi pe litoral. Amfetamina, cocaina şi cannabisul, cele mai folosite substanţe interzise

0
Publicat:
Ultima actualizare:
FOTO: IPJ Constanţa

Raziile poliţiştilor, la care participă inclusiv câini antrenaţi special, continuă pe litoralul românesc. Mai mulţi şoferi drogaţi au fost depistaţi în câteva ore pe drumurile din staţiunea Mamaia.

În noaptea de vineri spre sâmbătă (8/9 iulie), poliţiştii rutieri au desfăşurat o acţiune de amploare pentru prevenirea şi combaterea consumului de alcool şi substanţe psihoactive la volan. Astfel, aproximativ 1.100 de conducători auto au fost testaţi pe litoral cu aparatele etilotest şi drug-test.

În urma activităţilor, au fost aplicate 33 de sancţiuni contravenţionale, dintre care 14 pentru conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice (sub limita de infracţiune), conducătorilor auto fiindu-le reţinut, în vederea suspendării, permisul de conducere. De asemenea, au fost retrase 16 certificate de înmatriculare.

Totodată, poliţiştii rutieri au constatat 19 infracţiuni, dintre care 15 pentru conducere sub influenţa substanţelor psihoactive şi 1 pentru conducere sub influenţa băuturilor alcoolice.

IPJ Constanţa a dat mai multe exepmle de şoferi drogaţi depistaţi pe bulevardul Mamaia din staţiunea cu acelaşi nume. Astfel, amfetamina, cannabisul şi cocaina au fost depistate la drug-test în cazul mai multor şoferi.

Toţi cei prinşi drogaţi la volan aveau vârste cuprinse între 20 şi 38 de ani şi au fost duşi la spital pentru prelevarea de mostre biologice în vederea stabilirii substanţelor din sânge.

De exemplu, în jurul orei 23.00, poliţiştii rutieri au identificat un bărbat, de 20 de ani, care a condus un autoturism pe bulevardul Mamaia, în timp ce se afla sub influenţa substanţelor psihoactive. În urma testării cu aparatul drug-test a rezultat o valoare pozitivă pentru cannabis, acesta fiind condus la spital pentru prelevarea de mostre biologice în vederea stabilirii substanţelor din sânge. Totodată, în autoturism a fost descoperită o folie cu materie vegetală.

Un alt tânăr, de 33 de ani, a fost prins drogat cu amfetamină, iar poliţiştii au stabilit că avea permisul de conducere suspendat în momentul în care se afla la volan.

În toate cauzele au fost întocmite dosare de cercetare penală.

Vă recomandăm să mai citiţi:

Povestea tristă care a dat numele plajei „Trei Papuci”, locul unde azi se desfăşoară Festivalul NEVERSEA

Scufundătorul care a întâlnit un rechin în Marea Neagră. Dragoş Popescu: „Mă pot considera norocos“

Mai multe pentru tine:
Crima pasională din Ploiești. Viața medicului Roxana Călin după ce a ucis-o pe soția amantului. S-a recăsătorit cu un bărbat din domeniul juridic și călătorește de la Monaco în toată lumea
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Descoperire fantastică. Organul care produce aproape toată serotonina din corp. Nu e creierul. Din cauza asta ne îmbolnăvim de anxietate și depresie
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Gestul răvășitor al lui Eugen Cristea, la 7 luni de la decesul soției: „Îi simt prezența în casă, mai pun o farfurie pe masa de Crăciun”. Cine îi alină suferința?
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Motivul halucinant pentru care Emmanuel Macron a apărut cu pantofi cu două numere mai mari. Imaginile sunt reale și au încins Internetul