Radu Mazăre, în presa străină. Daily Mail: „Flamboiantul primar român este primul bărbat care a pozat în Playboy“

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Primarul Constanţei a devenit subiect în presa tabloidă internaţională, care îl descrie pe Radu Mazăre ca fiind „flamboiant“. „A fost primul bărbat care a pozat în revista Playboy Romania şi este faimos pentru pasiunea sa de a se costuma la defilările de modă, chiar şi ca ofiţer nazist“, consemnează ediţia online Daily Mail.

Personalitatea lui Mazăre este catalogată drept „colorată“, ziariştii vorbind despre apariţiile sale extravagante în fruntea carnavalului de la Mamaia. „El a importat carnavalul de la Rio la Mamaia, staţiunea-satelit a Constanţei. Primarul a defilat în persoană ca starul spectacolului“, scrie presa.

Britanicii observă că asta a contribuit la popularitatea sa, menţionând că Radu Mazăre este primar din anul 2000. El se află la al patrulea mandat ca edil-şef, ultimul fiind câştigat cu 62% din voturile celor care s-au prezentat la urne (în fapt, 30% din electoratul Constanţei).

„Arestarea sa este ultima controversă dintr-o serie legată de personalitatea sa colorată. Procurorii susţin că Mazăre a primit 2 milioane euro de la reprezentanţii ai două companii private pentru construirea a două malluri în Constanţa. Anchetatorii mai spun că Mazăre a primit încă 7 milioane de euro pentru ca o companie de salubrizare să câştige un contract de 335 milioane de euro, creând oraşului un prejudiciu de 26 milioane de euro“, se arată în Daily Mail.

Che Guevara în zeghe

„Primarul flamboiant, care a apărut cândva pe coperta Playboy înconjurat de modele goale, este acum arestat pentru corupţie. El are un salariu de doar 445 euro pe lună, dar este acuzat că a băgat în buzunar milioane prin activităţi de corupţie. Domnul Mazăre este cunoscut pentru stilul său extravagant, petreceri elaborate şi colecţia sa de automobile retro. El deţine o proprietate pe insula Madagascar“, precizează ziariştii din Marea Britanie.

Primarul în vârstă de 46 de ani este un personaj constant în ziarele din România, fiind înfăţişat în ţinută de Che Guevara, salvamar, Cezar, faraon etc. Acum poate purta o zeghe, dacă va fi condamnat, în urma celor 6 acuzaţii de corupţie. „Mazăre a spus oricum că va lupta până la sfârşit, considerându-se o victimă a procurorilor. «Sunt gata de luptă. În viaţă e bine să fii pregătit pentru orice. Şi ca să fiu sincer, în ultimii 10 ani, am tot dat explicaţii. Sunt obosit şi vreau să se termine odată pentru totdeauna»“, relatează jurnaliştii englezi. Articolul despre Radu Mazăre are aproape 500 share-uri, iar comentariile sunt împărţite: „Tipul are stil“, „Slavă Domnului pentru simţul umorului“ şi „Nimic nou sub soare, toţi politicienii sunt mânjiţi“.

Arestarea expiră la 1 Mai

Radu Mazăre a fost arestat preventiv de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie la data de 2 aprilie, pentru 30 de zile. După arestare, DNA l-a trimis în judecată într-un alt dosar privind abuzul în serviciu. Primarul Constanţei a coborât în „beciul domnesc“, fiind coleg de celulă cu Marian Vanghelie (primarul sectorului 5 al Capitalei) şi cu Silvian Ciupercă (preşedintele Consiliului Judeţean Ialomiţa).

„Voi ieşi ca Statuia Libertăţii, că stau toată ziua cu mâna ridicată la geam să fumez. Suntem 8 în celulă şi dimineaţa, până folosim toţi grupul sanitar, trec 3 ore“, a povestit Mazăre fiului său Răducu, care l-a vizitat în arest. Primarul care a petrecut Paştele după gratii s-a arătat curajos în faţa familiei sale, îmbărbătându-şi feciorul: „Suntem bărbaţi şi vom trece peste asta“. Mandatul de arestare expiră chiar pe 1 Mai, când debutează sezonul turistic pe litoral.

Vă mai recomandăm

Radu Mazăre are un nou dosar penal. Deja arestat pentru 30 de zile, primarul este trimis în judecată de DNA pentru abuz în serviciu

VIDEO Mihai, fratele lui Radu Mazăre, primele declaraţii după arestare: "El a fost surprins, dar e pregătit psihic. Viaţa noastră este de la agonie la extaz"

Radu Mazăre, arestat preventiv. Edilul din Constanţa îşi va petrece Paştele după gratii. Curtea Supremă a emis pe numele lui un mandat pe 30 de zile

Reţeta zilei oferită de DNA: „Mazăre la fiert până se înmoaie, apoi băgat la rece“

Mai multe pentru tine:
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Ce nu știai despre Raluca Moroșanu, judecătoarea care a înfruntat-o pe șefa Curții de Apel București, Liana Nicoleta Arsenie
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Scandal uriaș în Corbeanca. Copiii primesc mâncare de la firma consiliului local la un preț peste lege. Părinții, obligați să semneze contracte. Firma a funcționat fără autorizație de catering: „Își bat joc de copii”
Trei zodii își schimbă radical viața începând cu 1 ianuarie 2026. Vor avea parte de iubire și noroc din abundență
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Frumoasă ca o zână. Prințesa Charlene de Monaco a strălucit la Balul de Crăciun cu o rochie "recomandată" de Kate
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €