Cum l-au păcălit autorităţile române pe olandezul care ne-a promovat ţara pe internet

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Peter Schagen şi Andreea Bercu Foto Arhivă personală

Peter Schagen, turistul al cărui film de vacanţă „Romania 2013“ a cucerit internetul, a rămas acasă, deşi trebuia să însoţească, drept premiu, delegaţia română la cel mai mare târg de turism din lume.

România este prezentă în această săptămână la World Travel Market 2014 de la Londra, cel mai mare târg internaţional de turism din lume, care se desfăşoară în perioada 3-6 noiembrie. Operatorii s-au pregătit din timp pentru această participare care le poate aduce contracte, parteneri şi oportunităţi de afaceri importante.

La târgul de la Londra iau parte în acest an 60 operatori de turism din România, inclusiv de pe Litoral. Aceştia sunt hotărâţi mai mult ca oricând să demonstreze că litoralul românesc, şi în special Mamaia, reprezintă o destinaţie în care merită să-ţi petreci vacanţele. Operatorii sunt însoţiţi de o delegaţie de la Autoritatea Naţională pentru Turism condusă de vicepreşedintele Mirela Matichescu.

Din delegaţie trebuia să facă parte şi un străin, Peter Schagen, căruia îi fusese lansată invitaţia cu mare pompă. Olandezul Peter Schagen este tânărul de 33 ani care a cucerit inimile tuturor cu filmuleţul lui de vacanţă din România. În numai trei minute, clipul „Romania 2013“ a înfăţişat o ţară atât de încântătoare, încât este imposibil să nu te îndrăgosteşti de ea, aşa cum a făcut Peter.

PoVeste tipică din România

Filmul a fost realizat în vara 2013, când olandezul Peter şi iubita sa născută în România, Andreea Bercu (25 ani), au petrecut câteva zile în Bucureşti şi Mamaia. Clipul a devenit viral pe internet, iar toată lumea aştepta un semn de apreciere din partea autorităţilor române, care primiseră un nesperat ajutor, gratuit, pentru promovarea ţării.

Se întâmpla în lunile iunie-iulie, iar singurul gest de recunoştinţă a fost promis de Asociaţia Litoral-Delta Dunării, care voia să facă drept mulţumire un filmuleţ de promovare a Olandei lui Peter.

În luna septembrie, pentru a celebra Ziua Mondială a Turismului (27 septembrie), Departamentul pentru Întreprinderi Mici şi Mijlocii, Mediul de Afaceri şi Turism a organizat prin Autoritatea Naţională pentru Turism un concurs inspirat din succesul fabulos al clipului olandezului. „poVeste din România“ se intitula competiţia în care turiştii erau încurajaţi să prezinte, într-un filmuleţ de maximum 5 minute, un loc, o tradiţie sau o poveste despre România. Cel mai distribuit clip pe internet urma să fie premiat.

Câştigător a fost desemnat olandezul Peter Schagen, care a făcut pentru imaginea României mai mult decât orice frunze şi clipuri făcute pe sume exorbitante. Premiul I oferit de autorităţi a fost participarea la Târgul de la Londra şi Expo Milano 2015, plus o coloană sonoră semnată de Gheorghe Zamfir, în locul piesei remixate a lui Tom Odell, „Another Love“. Olandezul n-a mai ajuns, însă, la Londra.

Premiu de consolare

„Domnul Schagen lucrează în ţara lui şi nu a putut lipsi în timpul săptămânii de la serviciu. Participarea la târg impunea prezenţa sa în ziua de marţi, 4 noiembrie, la Londra. I-am oferit în schimb un weekend în România, pentru care urmează să stabilim detalii. Când vrea să vină, dacă vine însoţit, unde vrea să meargă, nu ştim încă. Poate mai face un filmuleţ cu ocazia asta“, a declarat Mihai Panciu, responsabilul de comunicare al Autorităţii Naţionale pentru Turism (ANT).

Cât despre participarea la Expo Milano din iunie 2015, autoritatea preferă să nu facă alte precizări. „Vom vedea atunci“, s-a rezumat să spună reprezentantul ANT.

Luni, când ar fi trebuit să fie în avionul de Londra, Peter Schagen era alături de iubita sa Andreea, la ceremonia ei de absolvire a masteratului în Drept. „A fost o situaţie pe care aş cataloga-o cel puţin ciudată. M-au sunat abia vineri, după ce le-am trimis mai multe mailuri, rămase fără răspuns, în care întrebam despre participarea la Londra. M-au felicitat, la o lună de la concurs. Mi-au spus să iau cursa să vin la Londra, dar am angajamentele mele aici. A durat o lună să mă contacteze, iar eu nu puteam peste noapte să las totul deoparte. Dacă discutam din timp, mi-aş fi putut aranja lucrurile la serviciu. E destul de trist ce s-a întâmplat“, a spus Peter.

Filmul „Romania 2013“, care a făcut înconjurul internetului, ar fi trebuit să ruleze pe ecranele standului românesc de la Londra. Reprezentanţii ANT nu ştiau dacă acest lucru se va întâmpla.

Vă mai recomandăm

România, văzută prin ochii unui olandez îndrăgostit. Jurnalul de vacanţă al lui Peter Schagen şi al iubitei lui, românca Andreea Bercu, a cucerit Internetul

Romania (2013) from Peter Schagen on Vimeo.

Mai multe pentru tine:
Top mașini de pâine 2026 testate și recomandate. Secretul pâinii perfecte acasă: proaspătă, sănătoasă și fără efort
Nașterea care a zguduit casa regală. 70 de martori au fost prezenți la venirea pe lume a prințului. Ce a născut una dintre cele mai importante regine
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Ce diferență de vârstă este între Marian Godină, concurentul de la Survivor 2026, și soția lui. Cu câți ani este Georgiana mai tânără de fapt
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Scandalul se adâncește: Sarah Ferguson ar fi avut relații intime cu Epstein, iar Andrew voia să devină „animalul lui de companie”
Cele mai bune storcătoare 2026 – top modele pentru sucuri proaspete și nutritive, din peste 1.400 modele eMAG, pentru schimbări reale în dieta zilnică
Top 7 fierbătoare electrice 2026 pe care nu le vrei să le ratezi: economisește timp și energie în bucătărie
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Un primar PSD, în lacrimi pe Facebook după ce a fost acuzat de sechestrare și violență asupra fiicei și fostei partenere. Imagini dramatice cu victima
Cel mai tânăr concurent de la Românii au talent a cucerit toată țara: „Ești absolut adorabil!” Teodor are doar 3 ani și are un vis măreț