UPDATE Proteste ale extremiştilor români în faţa consulatelor Ungariei din ţară. Legionarii clujeni ies în stradă la ora 11.00

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Sediul Consulatului Ungariei din Cluj-Napoca FOTO: www.panoramio.com

Preşedintele filialei Noua Dreapta din Cluj, Daniel Bran, spune că protestul va începe luni dimineaţa, 11 februarie, şi are scopul de a arăta că singurele steaguri care trebuie să apară pe instituţiile publice româneşti sunt cele ale României şi Uniunii Europene. Proteste similare vor avea loc în Bucureşti, Iaşi, Timişoara şi Constanţa.

UPDATE 18.00 Protestul de la Cluj s-a mutat pentru ora 11.00. Lideul filialei Noua Dreaptă Cluj spune că duminică, 10 februarie, a avut loc o întâlnire în care s-a hotărât mutarea orei de la 9.00 la 11.00 în speranţa că vor veni mai mulţi oameni la protest şi că până la 11.00 se va obţine şi autorizaţia de la primărie.

„Luând act de atitudinile provocatoare ale unor oficiali de la Budapesta şi ale liderilor iredentişti ai maghiarilor din România privind susţinerea făţişă a arborării ilegale a aşa-zisului drapel secuiesc pe instituţiile publice din Harghita şi Covasna, organizaţia naţionalistă de tineret Noua Dreapta a anunţat că va picheta ambasada Ungariei din Bucureşti“, astfel îşi justifică extremiştii români de la Noua Dreaptă (legionari) protestele de luni, 11 februarie, din toată ţara, pe frontpress.ro

Preşedintele filialei Cluj a Noii Drepte, Daniel Bran, spune că protestul nu este unul aprobat de administraţia locală. „Noi vom fi în faţa Consulatului Ungariei din Cluj-napoca de la ora 9.00. Joia trecută am depus autorizaţia la primărie, nu am primit încă aprobare“ afirmă Daniel Bran.

Acesta mai spune că mesajul protestului este unul clar: „Nu putem arbora drapelul unei entităţi străine pe instituţiile publice româneşti. Singurele steaguri care trebuie să apară sunt cel al României şi al Uniunii Europene“, susţine Bran.

Consulatul Ungariei se află în centrul Clujului, Piaţa Unirii nr. 23.

Proteste similare vor avea loc şi în faţa consulatelor ungare din Bucureşti, Timişoara, Iaşi şi Constanţa.
La Bucureşti, demonstraţia va avea loc luni, 11 februarie, la ora 11, în faţa reprezentanţei diplomatice a statului vecin, din Str. Dimitrie Gerota, nr. 63-65, sector 2.

Aceste proteste au loc în contextul „scandalului stegurilor“ iscat săptămâna aceasta în secuime.
 

Mai multe pentru tine:
Descinderi DIICOT la Motru: tânăr de 30 de ani, prins cu saci de cannabis și plantație în serele părinților din Samarinești
Estonia a publicat o hartă cu traiectoria de zbor a avioanelor de vânătoare rusești. Piloții ruși au ignorat semnalele avioanelor NATO
Cât au plătit Anca Țurcașiu și iubitul ei, Călin, pentru o săptămână de vis în Grecia: „Am învățat să călătorim «light»”. Actrița a împărtășit secretul vacanțelor accesibile
Cât costă cazarea în perioada sărbătorilor de iarnă la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov? Gică Hagi vă așteaptă la Mamaia: „Întâlnire cu Moș Crăciun”
Jurnalistul Charlie Ottley a dezvăluit ce apreciază la țara noastră: „Unul dintre principalele puncte forte”. Ce expresii românești îl amuză
Transformarea soției lui Lucian Viziru, după ce a fost criticată că arată ca o femeie de 60 de ani. Apariția îndrăzneață a Emei l-a eclipsat pe actor
Turist român, prins în infernul din Antalya: „Hotel de sute de milioane de euro, de cinci stele, fără hidranți. Sunt praf turcii la protecție”
Fermecată de Kate Middleton, Melania Trump a avut o atitudine flagrant diferită față de Regina Camilla
Un tablou de Rubens, dispărut timp de peste 400 de ani, descoperit la Paris
Mihai Bendeac, destăinuiri despre viața amoroasă. De câți ani nu a mai ieșit actorul la o întâlnire romantică: „Îmi place foarte mult să fiu singur”
Autorul cărții „Codul lui Da Vinci”, logodit cu una dintre cele patru amante ale lui! E cu 27 de ani mai tânără decât el!