Festival internațional de film de comedie cu iz de dramă. Ce poti vedea în weekend

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Imagini de la deschiderea Festivalului Comedy Cluj

În weekendul acesta clujenii pot vedea mai multe filme comedy-drama. Directorul Festivalului, Sorin Dan, a explicat, la gala de deschidere, că se va pune accent şi pe acest gen de pelicule. Astfel, nu trebuie să fiţi surprinşi dacă veţi vizona adevărate filme de dramă la festival, cu vagi accente de comedie. 

Acestă opţiune a organizatorilor de a prezenta la Festivalul de comedie şi pelicule comedy-drama a fost explicată şi de schimbarea mascotei - care este un cameleon. "Acesta resprezintă multimpele faţete ale comediei", a explicat Sorin Dan. 

Maratonul filmelor comedy-drama din cadrul Festivalului Internațional de Film „Comedy Cluj" 2012  continuă în acest weekend cu numeroase proiecții de film care îmbină comedia, ironia, satira și parodia, filme ce pot fi urmărite în cele șase locații ale festivalului: cinematograful Florin Piersic, cinematograful Victoria, Casa TIFF - Sala Mare, Casa TIFF -Sala la Perne, Casa Tranzit și Klausenburg Cafe, locații de unde se pot și achiziționa biletele și abonamentele necesare accesului la evenimentele din cadrul festivalului.

Printre filmele de neratat ale acestui weekend:

Sâmbătă, 13 octombrie

Cinematograful Florin Piersic, ora 18,00

Tom Sawyer (Germania, 2012, regia: Hermine Huntgeburth)

Cinematograful Florin Piersic, ora 20,30

Aventuri sub clar de luna/ Moonrise Kingdrom (SUA, 2012, regie: Wes Anderson)

Cinematograful Victoria, ora 19,00

Ucigandu-l pe Bono/Killing Bono (Marea Britanie/Irlanda, 2011, regie: Nick Hamm)

Casa TIFF - Sala Mare, ora 21,00

Izvorul femeilor/La source des femmes (Franta, 2011, regia: Radu Mihăileanu)

Duminica, 14 octombrie

Cinematograful Florin Piersic, ora 18,00

Baikonur (Kazakhstan/Germania/Rusia, 2011, regia: Velt Helmer)

Cinematograful Florin Piersic, ora 20,30

Partea îngerilor/The Angels Share (MareBritanie/ Franța / Belgia/ Italia, 2012, regia: Ken Loach)

Cinematograful Victoria, ora 19,00

Isterie/ Hysteria (Marea Britanie/ Franța/ Germania, 2011, regia: Tanya Wexler)

Casa TIFF - Sala Mare, ora 21

Familia Jones/The Joneses (SUA, 2009, regia:Derrick Borte)

Casa Tranzit, ora 17,30

Unde se ascunde fericirea?/Onde Esta a Felicidade? (Brazilia, 2011, regia: Carlos Alberto Riccelli)

Mai multe pentru tine:
Promoții de iarnă PetMax: Suplimente veterinare esențiale pentru câini și pisici cu reduceri de până la 69%
Black Friday la Flanco: Top oferte la soundbar-uri, sisteme audio și boxe portabile
Black Friday 2025: Cele mai mari reduceri la jucării pe Noriel
Fashion Days Black Friday 2025 – ultimele ore de reduceri de până la 90%. Transformă-ți outfitul în cel mai spectaculos mod, cu opere de artă
A murit Horia Moculescu! Mesajul cutremurător transmis de fiica celebrului compozitor: „Mă sufocă și mă strânge lumea, tată! Nu pot să respir. Nu știu să trăiesc.”
Ce i-a provocat unei jurnaliste cancer intestinal la 44 de ani? Nu fuma, nu bea și avea o greutate normală
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Tragedia care i-a marcat viața lui Horia Moculescu. A avut un fiu care a murit la 31 de ani. Mariana Moculescu, confesiuni dureroase: „Nu mai răspundea la telefon”
Imagini impresionante cu Kate Middleton în lacrimi! Sobră, Prințesa de Wales a onorat o tradiție specială
VIDEO Informații înfiorătoare despre unul dintre cele mai scandaloase cazuri din istorie. Safari uman la 70.000 de lire sterline. Mai mulți bogați au ucis cu cruzime copii și femei, familii întregi. Cum s-au organizat excursiile de vânătoare umană
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: Top televizoare cu cele mai mari reduceri, de până la 5.000 de lei și calitate premium pentru living și dormitor