Află ultimele dorinţe ale IPS Bartolomeu din testament

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Mitropolia Clujului a făcut azi public testamentul Înalpreasfinţitului Bartolomeu Anania. IPS Bartolomeu a cerut ca cel care va urma la cârma Mitropoliei să fie „vrednic, drept şi adversar al corupţiei”.

"Subsemnatul ANANIA VALERIU, pe numele de călugăr BARTOLOMEU, Arhiepiscop al Vadului, Feleacului şi Clujului şi Mitropolit al Clujului Albei, Crişanei şi Maramureşului, domiciliat în Cluj-Napoca, P-ţa Avram Iancu nr. 18, în vârstă de 88 de ani, aflându-mă în deplinătatea facultăţilor mintale, nesilit de nimeni, din voinţa mea liberă şi neviciată, dar cu sănătatea trupului din ce în ce mai şubredă şi cu sentimentul că nu mai e mult până când Domnul mă va chema acolo unde va crede El de cuviinţă, pentru cazul încetării mele din viaţă, însemnez aici câteva gânduri testamentare, spre cuvenită plinire şi fac următoarea dispoziţie testamentară".

Aşa îşi începe IPS Bartolomeu Anania testamentul scris acum un an. Acesta a dorit în mod exclusiv ca toate drepturile de autor ale scrierilor acestuia să rămână fundaţiei care-i poartă numele, aceasta fiind, de altfel, chiar prima dorinţă menţionată în testament. Acesta a cerut în mod expres ca activitatea Fundaţiei "Mitropolitul Bartolomeu" să continue şi după moartea acestuia, să nu-i fie schimbat scopul, să nu fie desfiinţată vreodată, iar "banii şi întregul ei patrimoniu să nu poată fi folosit în alte scopuri de către nimeni".

Averea Înalpreasfinţitului Bartolomeu


"Fiind călugăr de la vârsta de 20 de ani, am renunţat la orice fel de moştenire de la părinţii mei, totul revenindu-le copiilor şi nepoţilor lor. Economiile mele băneşti din ultimii ani, depuse în conturile mele de la bancă sau în casa de fier pentru eventualele trebuinţe medicale şi aflate, sub semnătură şi cheie, în grija arhidiaconului Gavril Vârva, vor fi transferate în contul Fundaţiei „Mitropolitul Bartolomeu”, îşi continuă Înalpreasfinţitul testamentul.

Mitropolitul Bartolomeu, îngropat cu pământ de la Nicula pe piept

Omagii cu lacrimi, lumânări, rugăciuni, râsete şi vociferări la catafalcul lui IPS Bartolomeu

Acesta a precizat că singura lui avere sunt manuscrisele personale, precum şi colecţia de acte, scrisori şi fotografii, toate aflate în reşedinţa din Mânăstirea Nicula, pe rafturi şi în două seifuri metalice. IPS Bartolomeu şi-a dorit ca profesorul universitar Aurel Sasu, critic şi istoric literar, să fie cel care să aibă acces la aceste materiale.

"Obiectele personale mărunte din reşedinţa de la Cluj vor rămâne pe seama instituţiei; cele din reşedinţă niculeană vor rămâne pe loc. Doresc să fiu înmormântat în groapă de pământ reavăn, având deasupra piatra pe care mi-am pregătit-o din timp. Să nu mi se acorde distincţii post mortem, de nici un fel", a mai spus înalta faţă bisericească.

Ultimele dorinţe

Bartolomeu Anania a încheiat prin a-l descrie pe cel pe care îl doreşte la cârma Mitropoliei: "La cârma Mitropoliei îmi doresc un urmaş vrednic şi demn, credincios Bisericii Ortodoxe, responsabil, integru, adversar al corupţiei de orice fel şi sub orice formă, care să continue şi să desăvârşească ceea ce am început eu". Dintre acestea IPS BArtolomeu a menţionat: pictarea catedralei în tehnica mozaic, radio Renaşterea, revista Tabor, Fundaţia "Mitropolitul Bartolomeu", Policlinica "Sfântul Bartolomeu", continuarea lucrărilor la mozaicurile din biserica „Schimbarea la Faţă” din Cluj-Napoca, sub coordonarea pictorului şi teologului italian Marko Ivan Rupnik, grădiniţa „Sfântul Stelian” etc.

Drumul lui Bartolomeu spre Veşnicie

Vezi unde este înmormântat IPS Bartolomeu


"Cer iertare tuturor celor cărora le-am greşit, într-un fel sau altul, aşa cum şi eu, la rându-mi, îi iert pe toţi cei care, cu voie sau fără voie, mi-au greşit. Declar că nu am copii, iar părinţii îmi sunt decedaţi. Numesc executor testamentar, în baza art. 910 şi următoarele din Codul Civil pe preotul Bogdan Ivanov, actualul meu secretar de cabinet căruia îi încredinţez spre executare acest testament. Orice Testament anterior acestuia devine nul şi neavenit", îşi încheie testamentul IPS Bartolomeu Anania.

Mai multe pentru tine:
Adevărul despre etnia Loredanei Groza. Toți cei care o știu credeau altceva
Zodii care își vor rescrie destinul. Vor avea parte de transformări și noi începuturi până în primăvara lui 2026
Cum să alegi hota perfectă pentru bucătărie: Top 7 hote pe eMAG care merită cumpărate azi – recenzii reale și reduceri irezistibile
Cele mai bune frigidere Side by Side în 2026 – Spațiu generos, design premium și recomandări reale de la utilizatori pentru familii care vor confort și stil
Cele mai bune cuptoare cu microunde în 2026 – de la top recomandări la tehnologia de ultimă generație pentru pasionații de gastronomie cu modele de peste 10.000 €
Prințesa Kate, din nou superbă în carouri. În Scoția, a etalat un nou palton din garderoba sa
Top 11 frigidere în 2026: Cele mai bune modele testate și recomandate + ghid practic pentru cumpărare online
Nu cumpăra o combină frigorifică în 2026 înainte să vezi top 11 modele validate de utilizatori și experți
Regina criminală, cea mai frumoasă femeie din regat. Cum a schimbat soarta Angliei pentru totdeauna. Ororile descoperite 1000 de ani mai târziu
Cele mai bune lăzi frigorifice 2026 ca să economisești timp, bani și să eviți risipa alimentară: de la aparat auxiliar la piesă-cheie în case inteligente
Cum a ajuns Charlotte, fiica adoptivă a lui Ilie Năstase, pe străzi?! N-are bani nici de mâncare! De ce nu mai reușește să ia legătura cu tatăl ei?! „Ultima dată, m-a blocat…”