Descoperirea revoluţionară care ar putea proba că există viaţă pe alte planete. Cine este românca aflată în centrul studiului coordonat de Agenţia Spaţială Japoneză
0Onorată în 2008 cu titlul de “Omul anului în România”, atunci când a făcut parte dintr-o echipă NASA care a reuşit să observe în premieră absolută un filament cosmic ce conectează două roiuri de galaxii, brăileanca Aurora Simionescu îşi continuă cariera de excepţie în domeniul astrofizicii. Recent, ea a reuşit să identifice în cosmos elemente din rândul celor ce întreţin viaţa pe Terra.
Mai exact, Aurora Simionescu, alături de o echipă de cercetători de la Agenţia Spaţială din Japonia, a reuşit să demonstreze că unele elemente care întreţin viaţa pe Pământ se regăsesc şi în spaţiul cosmic, în gazul dintre galaxiile ce formează constelaţia "Fecioarei".
Descoperirea a fost posibilă cu ajutorul satelitului "Suzaku", al agenţiei japoneze, satelit care şi-a încheiat recent misiunea în spaţiu. În luna februarie 2016, un alt satelit, numit "Hitomi", a fost lansat pentru a continua cercetările ce ar putea duce, într-un final, la descoperirea vieţii pe alte planete.
Rezultatele cercetărilor efectuate până în prezent de Aurora Simionescu şi echipa sa au fost transpuse într-un mini-documentar realizat de NASA, care urmează să fie lansat oficial într-un viitor apropiat, informează cotidianul "Obiectiv - Vocea Brăilei".
Aurelia Simionescu este fiica primarului Brăilei, Aurel Simionescu. S-a născut în 1983 şi a urmat cursurile Colegiului Naţional "Gh. M. Murgoci" din Brăila, iar în clasa a XI-a a fost selectată pentru o bursă de un an în Statele Unite ale Americii.
Pasiunea pentru astrofizică şi-a descoperit-o în liceu, iar studiile de licenţă le-a urmat la "Jacobs University" Bremen din Germania. Doctoratul l-a obţinut în aceeaşi ţară şi în acelaşi domeniu, după care a câştigat o bursă de trei ani la NASA. De aproximativ 2 ani, Aurelia Simionescu lucrează la Agenţia Spaţială din Japonia.
În 2015, Aurora Simionescu a fost unul dintre cei 13 români incluşi în topul celor 100 de inovatori din Europa Centrală şi de Est. Topul a fost elaborat de mai multe companii, printre care Google şi Financial Times.
Citiţi şi
- Galaţi Cine este Aurora Simionescu, românca astrofizician inclusă în „top 100 inovatori din Europa Centrală şi de Est“ în 2015