Botoşani: Sinistraţi salvaţi prin acoperişul caselor de jandarmi

0
Publicat:
Ultima actualizare:

În unele locuri, apa a ajuns la streaşina casei, iar oamenii s-au ascuns în poduri. Pompierii au cărat toată noaptea sinistraţii cu bărcile spre locuri sigure.

Rupere de nori a fost noaptea trecută la Dorohoi, acolo unde a plouat cu peste 100 de litri pe metrul pătrat.  Sute de case de la marginea oraşului au fost acoperite de apele care au venit de pe versanţi. „În cinci minute apa a ajuns la 1,70 de metri. Am dat drumul la animale şi am fugit cu hainele de pe mine“, a spus Vasilică Porfir, sinistrat.

Trei localităţi braşovene au fost inundate. Vezi aici ce au distrus puhoaiele

Dunărea a inundat orașul Hârșova


La miezul nopţii, aproape jumătate din oraş era inundat şi fără curent electric. Cei mai tineri au reuşit să fugă din calea puhoaielor. Bătrânii s-au ascuns în podurile caselor ca să scăpe cu viaţă. Acolo i-au găsit pompierii care au spart acoperişurile cu toporul pentru a-i scoate în siguranţă. Printre cei salvaţi de pompieri s-au aflat şi soţii Ştefan. Nea Constantin (80 de ani) şi tanti Aneta (79 de ani) nu au mai avut putere să fugă când apele le-au intrat în curte. „Apa trecuse de geamuri. Unde să mergem noi oameni bătrâni. Am stat în pod şi ne-am rugat să aibă milă Dumnezeu de noi“, a spus Constantin Ştefan.

Armata şi Jandarmeria, chemate în ajutor
Toată nopatea pompierii militari au umblat cu bărcile printre case pentru salvarea celor prinşi de viitură. Depăşiţi de situaţie, ei au chemat în ajutor Armata şi Jandarmeria. „S-a mers din casă în casă. A fost cea mai lungă noapte!“, a spus plutonierul Dorina Lupu, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Botoşani.

La operaţiuni au participat în jur de 500 de forţe de intervenţie. 13 localităţi au fost inundate până la căderea întunericului. Oraşul Flămânzi a fost primul lovit de viitură. Pârâul Codrun a ieşit din matcă din cauza precipitaţiilor abundente şi a inundat peste 100 de gospodării. Câteva minute mai târziu, un nou apel de urgenţă: localitatea Cândeşti era sub ape. În mai puţin de cinci minute, ploile au măturat localitatea. Alte 70 de gospodării au fost inundate. „Nu mai avem nimic după o viaţă de muncă. Nici măcar semnal la telefon ca să chemăm pe cineva în ajutor“, a spus printre lacrimi Elena Florea, sinistrat.

Viitura a pornit spre localităţile Bucecea, Suliţa, Cristeşti, Lunca, Hilişeu Horia, Tudora, Şendriceni, Pomârla, Ibăneşti şi Vârfu Câmpului. Estimările autorităţilor sunt din cele mai sumbre: peste 3.000 de gospodării sunt distruse şi alte câteva sute de hectare de culturi agricole sunt la pământ. Pericol mare este şi pe Prut. Sătenii din lunca râului şi-au baricadat casele cu saci de nisip ca să se apere de viitura anunţată de hidrologi. Codul roşu de inundaţii la graniţa cu Ucraina se menţine până mâine şi ameninţă cinci localităţi.

Mai multe pentru tine:
Adevărul despre relația din spatele scenei dintre Angela Similea și „Prințul șlagărelor”. Fiul compozitorului Marcel Dragomir rupe tăcerea: „Ea era ca pe un piedestal!” Ultimele lui cuvinte
„Noi i-am pus cruce!” Cum a ajuns să arate una dintre cele mai populare stațiuni balneare din România. Dan Negru: „Când eram copil veneam cu ai mei”
Black Friday 2025: Cele mai apreciate parfumuri de damă în România – Top recenzii clienți. Idei de cadouri pentru sărbători
Ce i-a provocat unei jurnaliste cancer intestinal la 44 de ani? Nu fuma, nu bea și avea o greutate normală
Alexandru Ion și Ștefan Floroaica: “Ne-am întors din Asia Express cu multe kilograme în plus... în bagajul vieții”
Black Friday 2025. Reduceri mari la încălţăminte și electrocasnice
Cel puțin 6 morți și 25 de persoane spitalizate după ce au mâncat acest preparat la restaurant
Top 5 bestselleruri internaționale 2025 și titluri bonus – Descoperă-le și comandă-le acum pentru serile de iarnă și cadouri de sărbători
Tânăra de 18 ani care a întors toate scaunele la Vocea României: „Absolut extraordinar!” Cine este Sunamita Beza
Black Friday 2025, o oportunitate pentru doamnele care vor să arate bine. Top 3 cele mai bune produse pentru ten, apreciate de clienți
Scandal de pomină pe „Hai-Hui”, numele emisiunii Marinei Almășan, de la TVR 2. Ce acuzații i se aduc: „Nu e o invenție a TVR”. Replica vedetei: „N-a furat nimeni de la nimeni!”