Primarul comunei băcăuane Onceşti, Gheorghe Baban, cel mai longeviv edil din judeţul Bacău

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Gheorghe Baban (73 de ani) termină al patrulea mandat de primar

Edilul Gheorghe Baban (73 de ani) este liberal din 1990, iar din anul 2000 conduce comuna Onceşti. A construit cinci şcoli noi, două cămine culturale, o primărie, a asfaltat drumuri, iar pe restul le-a pietruit, a pus clopote la biserici şi a adus „lumina“ pe drumurile comunei.

Edilul Gheorghe Baban nu a avut niciodată probleme cu legea, chiar dacă este primar de 16 ani şi a derulat mai multe investiţii majore. Când a fost ales primar PNL, în anul 2000, în tot judeţul mai existau doar doi primari liberali. 

Potrivit propriei declaraţii de avere, Gheorghe Baban are două terenuri în intravilanul şi extravilanul comunei, care totalizează două hectare. Edilul are un apartament în municipiul Bacău, o casă în Onceşti, dar şi alte construcţii, care funcţionează ca magazine/moară.

Conduce o maşină Skoda cumpărată în 2005, nu are bani în conturi dar nici datorii. A câştigat în ultimul an 48 de mii de lei: ca primar, 24 de mii de lei, din activităţi independente, 5 mii de lei, 7 mii din activităţile agricole iar pensia i-a rotunjit veniturile cu încă 12 mii de lei. Primarul liberal Baban are jumătate din acţiunile societăţii „Moara cu Noroc SNC“, care activează în satul Tarniţa în domeniul morăritului.

Mai puteţi citi:

Primarul oraşului Teiuş, Mirel Hălălai, trimis în judecată pentru conflict de interese penal

Primarul din Arieşeni, judecat pentru conflict de interese penal. Marin Jurj a plătit servicii de cazare la pensiunea administrată de tatăl său

Mai multe pentru tine:
Horoscop septembrie 2025. Fecioarele au noroc pe toate planurile, iar Vărsătorii schimbă locul de muncă și încep o nouă relație de dragoste
Cum a ajuns România țara oamenilor care mor de tineri. Ce sfaturi ne dau medicii pentru a preveni bolile care ne omoară cu zile
Fenomenul jineteras: Sexul în Cuba lui Fidel Castro
Rețeta sănătoasă, care te ajută să slăbești fără să renunți la gust, recomandată de un antrenor de fitness: „Am pierdut 7 kilograme”
Prințese înglodate în datorii. Cum au risipit aceste figuri regale banii Palatului, iar unele au ajuns la sapă de lemn
Ispita Cristina Scarlevschi de la Insula Iubirii, lângă Nicușor Dan și Maia Sandu la Chișinău. Fotografia a stârnit un val de reacții: „Am primit unele comentarii pline de hate”
O româncă superbă a făcut furori pe covorul roșu de la Veneția. Cine este Loredana Salanță, femeia care a stat la câțiva metri de George Clooney
Ce spune cu adevărat ziua ta de naștere despre tine, potrivit științei
Homosexualitatea și desfrâul din Biserica Română. Schimb de mesaje halucinant între un preot protosinghel și un tânăr + filmări în care bea vodcă și dansează pe manele. Dans din buric și în lăcașul sfânt: „Așa, iubirea mea” VIDEO
Ce filme merită vizionate în adolescență? 7 povești cinematografice de văzut la final de vacanță
Regina care stăpânea arta seducției și atrăgea bărbații ca un magnet. Povestea fascinantă a femeii care a rescris istoria lumii