Peste o mie de controale, făcute de pompierii arădeni, în primele şapte luni ale anului

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Pompierii arădeni au efectuat un număr de 1.406 controale în primele şapte luni ale anului 2014. Cele mai multe acţiuni, adică 662, au vizat operatorii economici.

Alte 585 de controale au vizat instituţiile, 82 au fost la obiective de investiţii, 67 în localităţi, iar 9 controale au fost efectuate la obiective care prezintă pericole de accidente majore. Iar cele peste 1.400 de controale s-au soldat cu sute de avertismente şi amenzi. 

„Pe timpul desfăşurării activităţii de control au fost constatate un număr de 2.092 de deficienţe, din care au fost soluţionate pe timpul controalelor 166, iar 1.611 au fost sancţionate. Din cele 1.611 sancţiuni, au fost aplicate 1.322 de avertismente, 288 de amenzi în cuantum de 185.950 de lei şi au fost întocmite 268 de procese verbale de contravenţie”, spun cei de la ISU.

 În plus, ca urmare a solicitărilor scrise sau verbale, au fost acordate un număr de 259 de solicitări de asistenţă tehnică de specialitate, 181 în domeniul apărării împotriva incendiilor, iar 78 în domeniul protecţiei civile.

Vă mai recomandăm: Restaurant din Focşani, salvat de pompieri în ultimul moment

În urma verificărilor efectuate, s-a constatat că, cel mai probabil, evenimentul s-a produs din cauza unui scurtcircuit electric.

Gălăţean de 60 de ani, decedat de câteva zile, scos de pompieri dintr-un imobil de pe bulevardul Gheorghe Doja

Pompierii au intervenit după ce vecinii au sunat la 112 semnalând faptul că bărbatul nu a mai ieşit din casă de câteva zile. Pompierii au spart uşa şi l-au găsit mort, cel mai probabil decesul survenind în urmă cu câteva zile.

Mai multe pentru tine:
George Simion acuză Chișinăul că a eliminat partidele unioniste din alegeri. „Maia Sandu a cam curățat tot”
Cât costă cazarea în perioada sărbătorilor de iarnă la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov? Gică Hagi vă așteaptă la Mamaia: „Întâlnire cu Moș Crăciun”
Descinderi DIICOT la Motru: tânăr de 30 de ani, prins cu saci de cannabis și plantație în serele părinților din Samarinești
Cât au plătit Anca Țurcașiu și iubitul ei, Călin, pentru o săptămână de vis în Grecia: „Am învățat să călătorim «light»”. Actrița a împărtășit secretul vacanțelor accesibile
Fermecată de Kate Middleton, Melania Trump a avut o atitudine flagrant diferită față de Regina Camilla
Jurnalistul Charlie Ottley a dezvăluit ce apreciază la țara noastră: „Unul dintre principalele puncte forte”. Ce expresii românești îl amuză
Un selfie în baia unui Airbnb l-a costat 10.000 de dolari pe un turist: „Am plătit mii de dolari ca să nu pot închide un ochi”
Transformarea soției lui Lucian Viziru, după ce a fost criticată că arată ca o femeie de 60 de ani. Apariția îndrăzneață a Emei l-a eclipsat pe actor
Un tablou de Rubens, dispărut timp de peste 400 de ani, descoperit la Paris
Mihai Bendeac, destăinuiri despre viața amoroasă. De câți ani nu a mai ieșit actorul la o întâlnire romantică: „Îmi place foarte mult să fiu singur”
Eclipsa solară din 21 septembrie 2025 deschide un nou capitol pentru fiecare semn zodiacal