FOTO De ziua armatei, useliştii au fost câtă frunză şi iarbă

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Useliştii au fost câtă frunză şi iarbă

Ziua Armatei Române a fost un prilej pentru politicienii teleormăneni de a se face remarcaţi, mai ales acum, în prag de alegeri parlamentare. Aşa cum ne-au obişnuit deja, useliştii reuşesc să se mobilizeze exemplar, de multe ori depăşind limita decenţei şi a bunului simţ. Aşa s-a întâmplat şi astăzi, când în faţa Monumentul Eroilor din Al Doilea Război Mondial din Alexandria, peste 100 de uselişti s-au strâns în ju

În fiecare an, pe 25 octombrie se serbează Ziua Armatei Române, iar la Alexandria, reprezentanţii instituţiilor publice organizează ceremonialul la Monumentul Eroilor din Al Doilea Război Mondial. Evenimentul a debutat şi în acest an, aşa cum era firesc, cu o slujbă religioasă susţinută de un sobor de preoţi.

Ca în fiecare an reprezentanţii administraţiei publice locale, ai Instituţiei Prefectului şi ai Consiliului Judeţean, au ţinut scurte discursuri legate de însemnătatea Zilei Armatei Române.

Ceremonialul a continuat cu depuneri de coroane la Monumentul Eroilor. Au adus un omagiu eroilor ţării reprezentanţi ai autorităţilor publice judeţene şi locale, ai filialelor partidelor politice, ai Parlamentului României şi ai serviciilor publice deconcentrate, veterani de război, cadre militare în rezervă şi în retragere, dar şi reprezentanţi ai unităţilor şcolare gimnaziale şi liceale din Alexandria.

Cel mai interesant moment a fost, de departe, depunerea de coroană a reprezentanţilor Uniunii Social Liberale. Atunci când la microfon s-a anunţat că „depune o coroană de flori USL”, majoritatea celor prezenţi la eveniment şi-au părăsit locul pentru a merge în faţa monumentului. În total peste 100 de şefi, şefuleţi, vicepreşedinţi, parlamentari, viitori parlamentari, sau cel puţin candidaţi, consilieri, viceprimari şi lista poate continua încă trei paragrafe.

Protocolul prevede, la astfel de evenimente, ca maximum 20 de persoane să însoţească cei doi militari care duc în mâini coroana.

Ceremonia consacrată Zilei Armatei Române s-a încheiat cu o paradă militară. Dacă în alţi ani parada militară reprezenta un moment emoţionant pentru asistenţă, de câţiva ani încoace interesul alexăndrenilor pentru acest gen de eveniment nu mai este atât de mare.

Urmăreşte-ne şi pe FACEBOOK ca să fii la curent cu tot ce mişcă în TELEORMAN

Mai multe pentru tine:
Clarvăzătorul supranumit ”Nostradamus al zilelor noastre” face o profeție sumbră legată de Prințul William și Prințul Harry
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Furia Ancăi Alexandrescu după ce a pierdut alegerile la Capitală. Cum vrea să se răzbune
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Sărbători fără fiul și fiica ei, stabiliți în Franța și în Dubai. Cum își alină Marina Almășan dorul: „Beau cafeaua dintr-o cană cu chipul lor”. Ce meserii au Victoraș și Marinuș?
De câți bani ai nevoie ca să trăiești decent în Spania. O româncă a spus cât a cheltuit în noiembrie: „O viață fără lipsuri”