Academicianul Dan Berindei: „Poate n-am învăţat suficient să ne cinstim drapelul şi Ziua Naţională”

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Dan Berindei

Istoricul şi academicianul Dan Berindei consideră că românii nu au învăţat suficient să-şi cinstească Ziua Naţională şi drapelul. 1 Decembrie reprezintă pentru români, potrivit istoricului, un moment de culme a dezvoltării istorice şi nu se ştie dacă se va mai repeta vreodată

Academicianul şi istoricul Dan Berindei a ţinut o altfel de lecţie de istorie profesorilor şi elevilor din Teleorman.

Acesta a vorbit în faţa dascălilor de istorie şi a elevilor pasionaţi de această disciplină despre importanţa semnificaţiei Zilei Naţionale, dar şi despre carenţele pe care românii, spre deosebire de francezi sau americani, le au când vine vorba de sărbătorirea Zilei Naţionale. 

„Poate că n-am învăţat suficient să ne cinstim drapelul. Este un însemn al acestei ţări.  După cum,  poate că n-am învăţat suficient să păstrăm în suflet această ţară şi să ne comportăm ca atare. Poate că şi acesta este rostul istoriei. De a lumina cât se poate pe oameni şi de a-i face să înţeleagă că sunt un  inel într-o verfigă nesfârşită care este intercorelată. Lanţul acesta este bine să fii conştient de el să înţelegem evoluţiile pentru a ne înţelege pe noi înşine şi pentru  a cunoaşte mai bine căile pe care trebuie să mergem mai înainte”, a spus istoricul la Alexandria.

Românii ar trebui să ia aminte la francezi sau la americani când vine vorba despre sărbătorirea zilei naţionale : ”Sunteam în preajma Zilei Naţionale a României. Ziua Naţională trebuie să reprezinte un punct de reper, un moment de sărbătorire Să ne uităm la francezi, să ne uităm la americani. 14 Iunie, 4 Iulie sunt nişte date pe care ei le simt. Aşa trebuie să simţim şi noi că este 1 Decembrie”.

1 Decembrie, un moment de culme a dezvoltării istorice 

Românii au schimbat, de-alungul, istoriei, datele zilei naţionale, ajungând , în final, la 1 Decembrie.”S-a ajuns la această zi care, în fond, repezintă un  moment de culme a dezvoltarii nostre istorice despre care nu ştim dacă se va mai repeta vreodata. Această zi naţională sărbătoreşte desăvârşirea, unificarea. E un moment solemn în viaţa fiecarui popor”, a spus istoricul, vicepreşedinte al Academiei Române.

Dan Berindei a susţinut în amfiteatrul Şcolii gimnaziale „Mihai Viteazul“ din Alexandria, o altfel de lecţie de istorie, în care a punctat semnificaţie zilei naţionale.

Mai multe pentru tine:
O nouă apariție de weekend a Prințesei Kate. Viitoarea regină a avut un mesaj de suflet: ”Ne lepădăm de ce nu ne mai e de folos”
Care este cel mai mare „viciu” al Dacianei Sârbu?! De abia acum a recunoscut! „De patru-cinci ori pe zi!”
A Diamond Is Forever: colecția Primul diamant TEILOR — bijuterii luxury de la 500 lei pentru cadouri care spun povești
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
Cele mai căutate cadouri pentru copii și adolescenți în 2025: Roblox, Minecraft, jocuri STEAM, Kendama și LOL
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
Din ce cauză tot mai mulți tineri se îmbolnăvesc de cancer de colon. Mâncarea care îi îmbolnăvește
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%