Serbări de iarnă cu uşi închise la grădiniţe

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Festivităţile dedicate serbărilor de Crăciun se ţin doar pentru copii, în grădiniţele care au directori precauţi şi vor să se ferească de virusul AH1N1.

Reprezentanţii Inspectoratului Şcolar Judeţean (ISJ) Timiş au trimis instituţiilor de învăţământ preuniversitar o notă prin care au cerut ca activităţile copiilor ce presupun o colectivitate mai mare să fie evitate. „Responsabilitatea pentru activităţile din unităţile de învăţământ va fi a directorilor şi a consiliului de administraţie. Noi am sugerat ca acestea să fie amânate până trece pericolul gripei”, a spus Mariana Eftimie, inspector general în cadrul ISJ Timiş.

Serbare urmărită pe TV

Colindele cântate de micuţii de la Grădiniţa numărul 19 din Timişoara în spectacolul de sărbători vor fi ascultate, anul acesta, de părinţi, bunici şi alte rude, doar pe cd-uri. Decizia a fost luată în consiliul de administraţie al grădiniţei pentru a nu-i expune pe prichindei în niciun fel.
„Ar fi fost păcat să nu facem serbarea şi, atunci, ca să nu luăm bucuria copiilor, o să facem festivitatea doar cu ei şi cu Moş Crăciun, iar părinţii o să vadă înregistrarea pe cd”, a spus Daniela Dochera, directoarea Grădiniţei numărul 19. Părinţii micuţilor din grădiniţe consideră că se putea face o excepţie pentru acest moment special al anului. „Înţeleg că, dacă este un regulament, trebuie respectat. Dar până la urmă, Moş Crăciun trebuie să vină”, a spus Codru Olariu, tată, de 35 de ani.

Moş Crăciun sfidează gripa nouă


În ciuda notelor primite de la ISJ, multe instituţii de învăţământ îşi menţin activităţile specifice sărbătorilor. „Am primit răspuns de la majoritatea unităţilor şcolare care au anunţat că îşi vor ţine serbările. Reprezentanţii lor o să fie responsabili pentru ele”, a spus Mariana Eftimie.

Cum se protejează grădiniţele

Pentru a evita orice risc de contaminare, părinţii îşi aşteaptă copiii la intrarea în grădiniţă. Fiecare mâner de la uşile instituţiei este învelit în feşe îmbibate în spirt, iar vesela este dezinfectată în fiecare zi. Micuţii se spală pe mânuţe mult mai des ca înainte şi sunt constant supravegheaţi de comitetul de gripă.

Mai multe pentru tine:
Apelul făcut de China înaintea întâlnirii dintre Xi Jinping și Donald Trump. „Sensul istoriei nu poate fi inversat”
Mama măsura XS, fiicele cu siluete... lumești. Regina Letizia, superbă, dar îngrijorător de slabă la Premiile Prințesa de Asturia
Cine a fost Dorin Pavel, inginerul care a plănuit marile hidrocentrale din România
Câți ani de închisoare riscă Artanu, pentru agresiune sexuală?! Îndemnul avocatei Dalina Terzi pentru victimă: „Fetelor le e rușine, cedează psihic”
Ce nu s-a văzut la sfințirea Catedralei! Becali a pupat mătăniile, Băsescu a pupat blondele
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru bogați și personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Cea mai puternică rugăciune! Spune-o zilnic şi scapi de orice rău
Mai multe persoane au fost reținute după incidentul cu focuri de armă din Capitală
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
Artistul internațional care nu și-a mai văzut de trei ani copilul diagnosticat cu autism, născut din relația cu o româncă. Dezvăluiri uluitoare despre ultima lor întâlnire! „Copilul striga la ușă disperat: Tati, tati!”