Premierul Ungariei îi transmite condoleanţe omologului său român pentru accidentul petrecut la Mako
0Premierul Tăriceanu a primit, azi, un mesaj de condoleanţe din partea premierului Ungariei, Gyurcsány Ferenc, exprimat în numele întregii naţiuni ungare, pentru victimele accidentului de
Premierul Tăriceanu a primit, azi, un mesaj de condoleanţe din partea premierului Ungariei, Gyurcsány Ferenc, exprimat în numele întregii naţiuni ungare, pentru victimele accidentului de circulaţie care a avut loc azi dimineaţă, pe teritoriul ungar.
"Eu şi ceilalţi cetăţeni unguri am luat cunoştinţă cu stupoare de vestea accidentului rutier din Ungaria, în care şase cetăţeni români şi-au pierdut viaţa", se arată în mesaj. Premierul ungar a transmis asigurări că autorităţile ungare vor face toate eforturile posibile privind anchetarea şi lămurirea circumstanţelor accidentului. El a mai precizat că rudele victimelor şi autorităţile române vor primi tot sprijinul, iar medicii ungari vor face tot posibilul pentru vindecarea cât mai grabnică a cetăţenilor români răniţi în accident.
Şase români aflaţi într-un autocar şi-au pierdut viaţa şi alţi 16 au fost răniţi (doi foarte grav, iar 14 cu răni uşoare), în urma unui accident produs în jurul orei 5.00, ora României, la ieşire din localitatea Mako către Szeged.
Primele date ale anchetei arată că vinovat de producerea accidentului este şoferul camionului, tot român, Iosif N., angajat al unei companii germane, care, din cauza vitezei mari de deplasare, a pierdut controlul asupra direcţiei de mers, a intrat pe contrasens şi a lovit autocarul care s-a răsturnat pe pod, peste calea ferată. Şoferul camionului şi-a pierdut viaţa în accident, iar şoferul autocarului, bulgarul Grigori I., a fost rănit.