PLD cere demisia lui Chiuariu, acuzându-l că a încercat să salveze miniştrii corupţi ai PNL
0Preşedintele PLD, Theodor Stolojan, a cerut azi demisia ministrului justiţiei, Tudor Chiuariu, pentru iniţiarea ordonanţei de urgenţă de modificare a Legii răspunderii ministeriale,
Preşedintele PLD, Theodor Stolojan, a cerut azi demisia ministrului justiţiei, Tudor Chiuariu, pentru iniţiarea ordonanţei de urgenţă de modificare a Legii răspunderii ministeriale, ordonanţă declarată neconstituţională de magistraţii Curţii Constituţionale.
"Cerem demisia ministrului justiţiei care a iniţiat această ordonanţă de urgenţă", a spus Stolojan, într-o conferinţă de presă, adăugând că respingerea OUG, ca neconstituţională, demonstrează caracterul abuziv al Guvernului PNL, care a încercat să îşi salveze miniştrii corupţi. De asemenea, liderul PLD a completat că "decăderea" Executivului nu este nicio surpriză pentru PLD, pentru că este subordonat unor interese de grup şi acesta a făcut un nou abuz doar pentru a-şi salva miniştrii suspecţi de corupţie de ancheta penală. În acelaşi timp, liberal-democratul i-a îndemnat pe cei care cred în valorile liberale autentice să condamne, alături de PLD, abuzul, incompetenţa şi corupţia.
Ministrul Justiţiei Tudor Chiuariu a declarat azi că, în opinia sa, era benefică o comisie prezidenţială formată din magistraţi, repsectiv din oameni independenţi politic, dar aşteaptă motivarea deciziei CCR.
Curtea Constituţională României (CCR) a decis marţi, în unanimitate, că prevederile din ordonanţa Guvernului prin care s-a modificat Legea răspunderii ministeriale sunt neconstituţionale.CCR a considerat că o astfel de orice comisie în interiorul Palatului Cotroceni nu îşi are rostul câtă vreme preşedintele are dreptul - pe care i-l conferă chiar textul Constituţiei - de a solicita şi începerea urmăririi penale a unui fost sau actual ministru şi suspendarea unui membru în funcţie al Guvernului. CCR îi dă astfel mână liberă şefului statului să decidă - fără a mai solicita avize Practic, din acest moment, preşedintele Băsescu poate cere începerea urmăririi penale a foştilor miniştri Adrian Năstase, Decebal Traian Remeş, Miron Mitrea, Zsolt Nagy, Codruţ Seres, dar şi suspendarea din funcţie imediat după declanşarea urmăririi penale a lui Tudor Chiuariu, ministrul justiţiei, şi Paul Păcuraru, ministrul muncii.