Pagina cititorului

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Adrian Sofronie

Adrian Sofronie este, la 31 de ani, unul dintre IT-işti pricepuţi din Timişoara. Cu o experienţă vastă în domeniu, Adrian îşi petrece majoritatea timpului în preajma calculatoarelor şi este mai mereu prins în discuţii despre ultimele tehnologii.

„Am acces la toate informaţiile"

Cu toate acestea, pentru momentele lui de relaxare, atunci când nu urmăreşte rugby sau nu practică arte marţiale, cele două pasiuni ale sale după IT, timişoreanul alege să citească ziarul „Adevărul" şi revista „Forbes". „Îmi place foarte mult ziarul, găsesc toate informaţiile de care am nevoie într-o zi, iar «Forbes» citesc de când mi-a picat în mână versiunea americană. Apoi m-am abonat şi la versiunea în română. Mi-ar plăcea să citesc mai multe articole legate de România şi mai puţine traduceri", a explicat tânărul timişorean. Adrian este căsătorit de aproape trei ani, iar soţia sa abia aşteaptă să pună şi ea mâna pe revista „Forbes" pentru a o citi cu atenţie.

Maturizarea precoce a adolescenţilor

Deşi despre om se poate spune că este fiinţa care are cea mai lungă copilărie, în perioada contemporană se întâmplă un fenomen exact invers: nu de prelungire, în continuare, a copilăriei, ci de restrângere a ei la o vârstă mai timpurie. Vinovată pare că se face modalitatea actuală de informare a copiilor şi tinerilor (preadolescenţi).

Bombardamentul informaţional la care un copil nesupravegheat are acces - pe internet, sau în anturaje nepotrivite etc. - nu face altceva decât să-l maturizeze prematur (când îmi amintesc că încă mai credeam în clasa a cincea în „Moş Niculai"!...). Pentru psihicul aflat încă în formare al copiilor de 7 - 16 ani (cred că e segmentul de vârstă cel mai vulnerabil), anumite informaţii şi imagini, venite mult prea devreme în viaţa lor, pot produce adevărate şocuri de personalitate sau alte tipuri de tulburări comportamentale. De asemenea - nu trebuie să ne ferim s-o spunem! -, anumiţi părinţi nu pot oferi bune modele de viaţă propriilor copii; despre unele televiziuni nici nu mai e cazul să vorbim (vizavi de „stelele" promovate).

Astfel, moralitatea juvenilă de astăzi devine destul de „tulbure". Copiii îşi pierd prea devreme naivitatea şi inocenţa specifice vârstei, iar adulţii se comportă, paradoxal, prea infantil. Ce mai poate repara şcoala, aşa stând lucrurile?... Florin Nechiti

Mai multe pentru tine:
Amal Clooney a îmbrăcat culoarea vedetă a toamnei! Avocata și-a făcut încă o dată celebrul soț extrem de mândru
Rețetă turcească de salată de vinete cu iaurt și usturoi. E dietetică, delicioasă și sănătoasă
Cea mai puternică rugăciune! Spune-o zilnic şi scapi de orice rău
Un obiect unic pe teritoriul fostei provincii romane Dacia, descoperit la Turda
Regele Charles, mișcare istorică neașteptată, prima dată în 1428 de ani! Suveranul a numit o femeie în acest post cheie pentru Marea Britanie
Vieți ca-n povești? Destinul tulburător al surorilor Guinness: blestemul unei dinastii de aur. Adevărul ascuns despre surorile Guinness
Celebra Jane Goodall, specialistă în cimpanzei: „I-aș trimite pe Trump, Musk, Putin, Xi și Netanyahu într-o călătorie fără întoarcere în spațiu”
Octavian Ursulescu rupe tăcerea. Ce relație era, de fapt, între Alexandru Arșinel și Stela Popescu? Mulți îi credeau soț și soție: „Un cuplu sudat numai pe scenă”
Eduard, un copil de 10 ani, crescut de bunici și abandonat de părinți, luptă pentru viață! A vomitat sânge și are nevoie de o operație urgentă la inimă. AJUTĂ ȘI TU!
Alimentul care nu trebuie să lipsească din farfuriile românilor. Dr. Virgiliu Stroescu îl recomandă în fiecare zi: „Ne curăță și ne vindecă tot organismul”
Mihai Trăistariu intervine în scandalul burselor: „Unde să lucreze studenții, să facă striptease noaptea?” Mesaj dur pentru guvernanți: „Asta nu mai e carte!”