Ministerul Sănătăţii: Spitalele de urgenţă ar putea înfiinţa unităţi de terapie intensivă pentru bolnavii cu arsuri grave

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Spitalele de urgenţă ar putea înfiinţa unităţi de terapie intensivă, cu cel mult zece paturi, pentru bolnavii cu arsuri grave, care vor funcţiona în vecinătatea secţiei de chirurgie plastică, însă vor avea spaţii distincte şi circuite separate faţă de restul unităţii sanitare.

Ministerul Sănătăţii a supus dezbaterii publice un proiect privind înfiinţarea unităţilor de terapie intensivă arşi grav, având în vedere propunerea Comisiei de specialitate de chirurgie plastică, estetică şi microchirurgie reconstructivă a ministerului, arată Mediafax.

Potrivit proiectului, în structura spitalelor generale cu statut de urgenţă, în măsura îndeplinirii criteriilor stabilite, pot fi înfiinţate unităţi de terapie intensivă arşi grav, ca entităţi fără personalitate juridică, care vor asigura asistenţa de urgenţă calificată şi tratamentul pentru aceşti pacienţi.

Unităţile vor avea maxim zece paturi, vor fi organizate în spaţii distincte, vor avea circuite separate faţă de restul structurilor spitalului şi vor funcţiona în vecinătatea secţiei de chirurgie plastică, estetică şi microchirurgie reconstructivă.

Unitatea de terapie intensivă arşi grav va fi condusă de un medic şef - medic primar în specialitatea chirurgie plastică, estetică şi microchirurgie reconstructivă.

De asemenea, unitatea va avea acces permanent şi de urgenţă la structurile paraclinice ale spitalului, dispunând de mijloace informatizate pentru vehicularea informaţiilor, se mai arată în proiectul de act normativ.

Aceste unităţile de terapie intensivă arşi grav vor avea personal propriu, iar consulturile interdisciplinare se vor face cu medici din celelalte secţii, în timpul programului de muncă, cu medicii de specialitate care asigură liniile de gardă sau prin chemări de la domiciliu, după caz, în afara programului de lucru.

Unităţile sanitare în care vor fi organizate secţii de terapie intensivă arşi grav vor fi obligate să asigure materialele sanitare şi medicaţia specifică acestei patologii, se mai arată în proiect.

Mai multe pentru tine:
Un tablou de Rubens, dispărut timp de peste 400 de ani, descoperit la Paris
Autorul cărții „Codul lui Da Vinci”, logodit cu una dintre cele patru amante ale lui! E cu 27 de ani mai tânără decât el!
Transformarea soției lui Lucian Viziru, după ce a fost criticată că arată ca o femeie de 60 de ani. Apariția îndrăzneață a Emei l-a eclipsat pe actor
Privilegiu, nu obligație. Cum se construiește relația copiilor cu bunicii. „Un adolescent care-ți apasă butoanele îți face o favoare”
Jurnalistul Charlie Ottley a dezvăluit ce apreciază la țara noastră: „Unul dintre principalele puncte forte”. Ce expresii românești îl amuză
Cât costă cazarea în perioada sărbătorilor de iarnă la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov? Gică Hagi vă așteaptă la Mamaia: „Întâlnire cu Moș Crăciun”
Cât au plătit Anca Țurcașiu și iubitul ei, Călin, pentru o săptămână de vis în Grecia: „Am învățat să călătorim «light»”. Actrița a împărtășit secretul vacanțelor accesibile
Consilierul lui Bolojan, despre demisia premierului: „Dacă nu va avea susținere, va pleca”
Fermecată de Kate Middleton, Melania Trump a avut o atitudine flagrant diferită față de Regina Camilla
Mihai Bendeac, destăinuiri despre viața amoroasă. De câți ani nu a mai ieșit actorul la o întâlnire romantică: „Îmi place foarte mult să fiu singur”
Descinderi DIICOT la Motru: tânăr de 30 de ani, prins cu saci de cannabis și plantație în serele părinților din Samarinești