Deputaţii au decis că pacienţii care nu sunt români primesc informaţii despre starea de sănătate într-o limbă internaţională

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Deputaţii au adoptat marţi, cu 181 voturi „pentru”, 49 „împotrivă” şi 33 „abţineri”, proiectul de Lege pentru modificarea art.8 din Legea drepturilor pacientului nr.46/2003, astfel încât pacienţilor care nu sunt cetăţeni români să le fie aduse la cunoştinţă informaţiile privind starea lor de sănătate, într-o limbă de circulaţie internaţională sau în limba maternă.

Potrivit unui amendament adoptat de deputaţii din Comisia de sănătate, informaţiile se aduc la cunoştinţă pacientului într-un limbaj respectuos, clar, cu minimalizarea terminologiei de specialitate.

În cazul în care pacientul nu cunoaşte limba română, informaţiile i se aduc la cunoştinţă în limba maternă ori într-o limbă pe care o cunoaşte, sau, după caz, se va căuta o altă formă de comunicare.

Dacă pacientul nu este cetăţean român, informaţiile i se aduc la cunoştinţă într-o limbă de circulaţie internaţională sau, după caz, se va căuta o altă formă de comunicare. Camera Deputaţilor este for decizional în această speţă.

Medicii rezidenţi, gărzi din anul I

Tot marţi, deputaţii au luat o decizie referitoare la medicii rezidenţi, care vor putea să efectueze gărzi începând cu anul I de pregătire de specialitate, devansând astfel actualul termen, care le permitea efectuarea gărzilor abia din anul III.

„Începând cu anul I de pregătire de specialitate, medicii rezidenţi pot fi incluşi, la cerere, în linia de gardă efectuată în specialitatea în care îşi desfăşoară rezidenţiatul, cu excepţia liniei I de gardă şi în afara programului normal de lucru. Activitatea rezidenţilor incluşi în linia de gardă se desfăşoară pe răspunderea şi sub supravegherea medicului titular de gardă", se arată în propunerea legislativă.

Ei vor fi plătiţi corespunzător pentru efectuarea gărzilor. Potrivit actualei legislaţii, gărzile pot fi făcute de către rezidenţi abia din anul III.

Rezidenţii vor putea efectua gărzi şi în linia I, începând din anul al III-lea, faţă de anul al IV-lea, cum este în prezent. Proiectul a fost iniţiat de deputatul Tudor Ciuhodaru, în 2015, şi a fost iniţial respins de Senat, însă Camera Deputaţilor a decis adoptarea. Iniţiativa a fost votată cu 233 "pentru", 3 voturi "împotrivă" şi 40 de abţineri şi va merge la preşedintele Klaus Iohannis pentru promulgare.

Mai multe pentru tine:
Descoperirea terifiantă făcută de o femeie, după ce soțul a murit în vacanța din Cipru! Ce au găsit medicii în corpul bărbatului
Ce afecțiune nemiloasă a ucis-o pe Roxana Moise, fostă concurentă Exatlon. Handbalistă de performanță și cu o viață activă, sportiva nu a putut fi salvată
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte
Cine o "sapă" zilnic pe Prinţesa Kate? E o înaltă trădare! Şi nu, nu e vorba de Meghan Markle
Magia Crăciunului în familie: pulovere, pijamale și șosete asortate pentru momente cozy și cadouri de neuitat – amintiri festive alături de cei dragi
Nu trimite cadouri de sărbători înainte să vezi aceste șosete de Crăciun – modelele cele mai cool, oferte și idei care vor aduce zâmbete în familie
Echipament de schi fără greșeli: clăpari, cască, schiuri, bețe, snowboard și ochelari - ghidul complet pentru începători și familii. Ce să cumperi online
Prețurile au sărit în aer la Târgurile de Crăciun din Capitală! Cât au ajuns să coste vinul fiert, sărmăluțele și fasolea cu ciolan?! Vizitatorii au rămas uluiți!
Nu cumpăra nimic înainte să vezi acest top 10 electrocasnice 2025 – cele mai bune alegeri pentru casă și cadouri de sărbători
Inspirație pentru bărbați: ținute urban casual și smart-casual de iarnă – Ghid complet, plus shopping online rapid
Cât costă șuba ciobănească îmbrăcată de Diana Șoșoacă de 1 Decembrie? Verdictul dur al stiliștilor: „Se poartă numai la stână!” Moda e lansată, de fapt, de Gigi Becali