Cuvinte de duminică:De ce vom rămâne „verzi”
0Ani în şir am fost “bombardaţi” cu informaţii despre creşterea temperaturilor, am redus consumul de apă, energie şi combustibil, am plătit taxe de poluare, am început să conducem ecologic, am îmbunătăţim coeficientul termic al locuinţelor, am folosit becuri ecologice.
Iar acum aflăm că ne-am chinuit degeaba: planeta e bine-mersi, iar vremea n-are legătură cu poluarea!
Noi dezvăluiri subminează credibilitatea studiilor ştiinţifice care susţineau teza încălzirii globale şi o puneau pe seama activităţilor industriale. Phil Jones, climatologul britanic în capul căruia se sparg acum toate oalele, admite că n-a reuşit să coreleze mii de date ştiinţifice culese şi că e posibil ca în Evul Mediu să fi fost mai cald decât ne e nouă acum.
Încă nu ne-a lămurit nimeni cum rămâne cu imaginile furnizate de sateliţi, în care se observă reducerea calotelor de gheaţă de la poli şi a gheţarilor din Anzi, Himalaya şi Kilimanjaro. Imaginile aeriene în care se vede extinderea zonelor deşertice sunt tot nişte făcături?
Creşterea nivelului oceanelor, vizibilă pe insulele care pierd teren, e tot un mit? Dar ce mai contează atâtea detalii, bine că putem polua liniştiţi cât poftim!
Chiar dacă încălzirea globală ar fi o imensă minciună, vom rămâne "verzi" şi vom căuta noi soluţii ecologice, pentru că nu ne avantajează deloc să plătim mai mult pe energie, să aruncăm gunoiul aiurea, să otrăvim apa, aerul şi alimentele şi să conducem maşini care consumă mai mult.
Oricâte calcule ar greşi domnul Phil Jones, oamenii vor dori întotdeauna să trăiască mai bine şi să plătească mai puţin.