AstraZeneca reia studiile clinice pentru a găsi un vaccin contra COVID-19

0
Publicat:
Ultima actualizare:
FOTO Arhiva Adevărul

La câteva zile după suspendarea studiilor clinice, AstraZeneca a reluat activitatea. Sâmbătă, 12 septembrie, firma a anunţat că reia studiile în Marea Britanie pentru a găsi un vaccin contra coronavirusului, AZD1222. Societatea explică faptul că a obţinut confirmarea de la Medicines Health Regulatory Authority (MHRA) „că nu este un pericol“ reluarea.

Întreruperea testelor în lume a fost decisă pe 6 septembrie şi anunţată marţi, pe 8, după ce a fost descoperită „o potenţială boală inexplicabilă“ la unul dintre participanţi, scrie AFP. 

De atunci, o anchetă a fost deschisă de comitete independente şi autorităţi de reglementare internaţionale. Societatea a obţinut undă verde de la MHRA pentru reluarea studiilor peste Canal. Sâmbătă, compania farmaceutică a precizat că nu poate divulga alte informaţii medicale. 

Partener al Universităţii din Oxford, societatea a prezentat unui dintre cele mai avansate proiecte occidentale în cursa pentru a găsi un vaccin contra epidemiei care afectează tot Globul. Proiectul lor a fost testat pe mai multe mii de voluntari din Marea Britanie şi din alte părţi, precum Brazilia, Africa de Sud sau Statele Unite. 

Compania a subliniat că amânarea este „o acţiune de rutină“ atunci când este investigată o boală inexplicabilă. 

Joi, 10 septembrie, compania era încrezătoare şi credea că un vaccin este la îndemână. „Putem avea în continuare un vaccin de acum şi până la sfârşitul anului, începutul anului viitor“, spunea directorul Pascal Soriot.

Mai multe pentru tine:
„Repertoriul movilelor de pământ din județul Timiș” - o parte uitată a istoriei Banatului
Mirabela Grădinaru, criticată de stiliști pentru că ar fi confundat Sfințirea Catedralei cu o… înmormântare: „Nu apari cu doliu pe cap! Nu ești la funeraliile Reginei Elisabeta!” Ce au spus despre Gigi Becali
Cine este regele care avea cel mai bizar fetiș în dormitor. Nu ”ierta” nicio parteneră
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
Sorana Cîrstea, pe cai mari în China. Sportiva este în „optimi” la turneul de la Hong Kong
Kelemen Hunor, despre încercările eșuate de reducere a pensiilor speciale: „Oamenii spun «domnule, atunci mai avem nevoie de Parlament?»”
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Cu ce trebuie să dai pe perdele, ca să miroasă ca în camerele de lux ale hotelurilor de 7 stele. Trucul pe care nimeni nu ți-l spune
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Cea mai puternică rugăciune! Spune-o zilnic şi scapi de orice rău
Locul magic pe care puțini turiști au șansa să-l viziteze. Ce spun doi români care au ajuns aici: „De departe, locul nostru preferat”