Noul Guvern pe reţelele sociale: „Gabriel Oprea merita un minister al interesului naţional sau un minister al sacrificiului pentru stabilitate“

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Comentarii au abundat pe Facebook

Numirea noului Guvern a stârnit reacţii pe reţelele sociale, iar utilizatorii s-au înghesuit să comenteze componenţa noului cabinet format în jurul prim-ministrului Victor Ponta.

Primele reacţii nu au fost foarte pozitive. Astfel, utilizatorul Ciprian Stănescu a scris: „guvern de plastic“, iar jurnalistul Adevărul, Andrei Crăciun a punctat scurt: „Sinistru Guvern“.

Jurnalistul Hotnews, Vlad Mixich, comentând numirea lui Nicu Bănicioiu la conducerea ministerului Tineretului şi Sportului. „Doamne mulţumescu-ţi că Nicu Bănicioiu e ministru la Tineret şi Sport şi nu în altă parte“. Activistul şi bloggerul adevarul.ro, Petre Florin Manole, a scris că „Să-mi zică şi mie cineva la ce filială PSD e membru Remus Pricopie“.

Oana Băluţă, profesor la SNSPA şi la Facultatea de Jurnalism şi Ştiinţele  Comunicării şi blogger adevarul.ro a scris: „În completarea statusului anterior. Leşinul îl păstrez pentru Gigi Becali. Oricât de bogată ar fi imaginaţia mea, chiar nu îmi pot închipui dezbateri, discuţii, amendamente, interpelări cu Gigi Becali la tribună. Nu merge…“.

Comentariile au abundat şi în privinţa lui Remus Pricopie, noul ministru al învăţământului, în locul Ecaterinei Andronescu. „Altă glumă proastă e ca Remus Pricopie, trepăduş din SNSPA, a ajuns ditai ministrul Învăţământului. Pe acesta nu vă obosiţi să-l căutaţi la plagiat, are o solidă operă de cărat servieta securistului Vasile Secares şi era de o originalitate fără cusur când îi dădea semnale de pe sacou activistului PCR Paul Dobrescu. Mare carieră, mare viitor, cerneală şi hârtie să avem că diplomele vor curge“, a scris Victor Grigore. El a continuat într-un alt status: „Vice prim-ministru mi se pare revoltător de inexpresiv pentru Gabriel Oprea. Merita măcar un minister al interesului naţional sau un minister al sacrificiului pentru stabilitate“.

Gabriel Achim a glumit legat de vremea de afară şi problemele din teritoriu. „Îmi cer scuze melomanilor. Avem o ultimă propunere de minister - Ministerul Te Uită Cum Ninge Decembre, cu un domn Ministru fără portofoliu, care va coordona activitatea Prefecţilor pe timp de iarnă grea“.

Finalul unui guvern pe reţelele sociale?

„Dacă vreţi să revedeţi Ion Iliescu: «Este o alianţă din care a emanat această echip㻓

Mai multe pentru tine:
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Viața plină de suspans a Sorinei Docuz. Cum l-a sedus pe Negoiță și cum a ajuns protejata lui Ciolacu. A pozat în sânii goi la 16 ani, pentru revista FHM
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Gestul superb făcut de Regele Charles pentru Kate Middleton, nora lui preferată! A fost un moment emoționant
Cine este Cristian Rizea, cel din cauza căruia Dan Capatos ar fi fost dat afară de la Antena Stars. Fostul politician a fost implicat în mai multe scandaluri
Nu trimite cadouri de sărbători înainte să vezi aceste șosete de Crăciun – modelele cele mai cool, oferte și idei care vor aduce zâmbete în familie
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Descoperirea terifiantă făcută de o femeie, după ce soțul a murit în vacanța din Cipru! Ce au găsit medicii în corpul bărbatului
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat