Superbolidul care se încarcă la orice priză GALERIE FOTO

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Spaniolul Rafael de Mestre traversează România la bordul unei Tesla Roadster, o maşină electrică dotată cu 300 de cai-putere. Caravana „Tesla Goes East“ a parcurs peste 4.000 de kilometri în Europa până să ajungă în România. Maşina electrică are adaptor pentru prizele din fiecare ţară.

Turneul european „Tesla Goes East" a debutat luna aceasta în Suedia şi la începutul acestei săptămâni a ajuns în România, la Arad. Scopul turneului este popularizarea conceptului de maşină electrică şi exemplificarea faptului că maşinile nepoluante sunt mult mai fiabile decât se crede. Ideea îi aparţine dr. Rafael de Mestre, un spaniol care are mai multe afaceri în România. „Prin acest turneu vreau să demonstrez că o maşină electrică poate constitui o alternativă viabilă la maşinile clasice pe care le-am condus cu toţii în peste 100 de ani.

Este timpul pentru o schimbare în modul în care privim maşina, iar pentru secolul XXI maşina electrică reprezintă, în opinia mea, cel mai bun exemplu de progres", a declarat de Mestre la începerea turneului. Spaniolul este însoţit de un prieten, Eberhard Mayer, cei doi conducând maşini Tesla Roadster. Scopul final al turneului este atingerea ţărmului românesc al Mării Negre, unde vor totaliza 5.000 de kilometri.

Click pe poze pentru galerie foto

Sibienii s-au înghesuit

Cele două supermaşini au ajuns luni după-amiază în centrul Sibiului şi imediat au atras atenţia trecătorilor. În parcarea Hotelului Continental Forum se aflau două prelungitoare pentru reîncărcarea bateriilor.

„N-am văzut niciodată aşa ceva pe viu, doar la televizor. Mi se pare incredibil faptul că practic merge pe baterii", a spus Ionel Popa. „Am mai văzut încercări de maşini ecologice, mai ales cele de la Toyota, dar acestea două chiar arată extraordinar. Sunt sportive, nervoase, iar ca performanţe cred că se luptă de la egal la egal cu mărci consacrate, precum Ferrari, Porsche sau Lamborghini", a declarat şi Mihai Proca.

Dr. Rafael de Mestre a stat de vorbă cu toată lumea, explicând pe larg toate avantajele unei maşini electrice. „România este o ţară în dezvoltare şi sunt sigur că nu va trece mult timp până vom vedea mai multe maşini electrice pe drumuri. Aceasta are o autonomie de peste 400 de kilometri şi, după cum puteţi vedea, se încarcă la orice priză. Are chiar adaptor pentru fiecare tip de priză electrică din fiecare ţară. Iar preţul energiei electrice este sub cel al petrolului", a mai spus de Mestre. Bateria se încarcă timp de trei-patru ore, iar cu ea plină se parcurg circa 400 de kilometri. Azi, caravana „Tesla Goes East" va ajunge la Bucureşti.

Costă 120.000 de euro

Modelul Tesla Roadster are aproape 300 de cai-putere şi atinge 100 de kilometri pe oră în 3,9 secunde. Preţul acestui bolid este de aproximativ 120.000 de euro.

Mai multe pentru tine:
Top 7 prăjitoare de pâine 2026 – Ghid complet pentru dimineți perfecte și alegeri fără regrete
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Cristina Teleanu și-a luat o țeapă de zile mari la piață. Produsul banal cu care sunt păcăliți mulți români
Secretul întunecat din spatele imaginilor virale. Cine este, de fapt, influencerița considerată acum cea mai frumoasă femeie din lume
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
Nimfomana de la Palat. Deși soțul încerca s-o satisfacă, apetitul Ducesei atinsese cote nebănuite și apela la ”ajutoare”
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Desertul delicios din Ardeal de care nu te vei mai sătura. Cum se pregătește rapid și ușor faimosul lichiu cu prune
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Victorie în instanță pentru Niculina Stoican, acuzată de plagiat de către Olguța Berbec. Artista a transmis primul mesaj: „Am încercat să rămân demnă și să lupt pentru a-mi apăra numele și munca”