Şi-a dat pensia sinistraţilor

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Veteranul de război Radu Vasile este la al treilea gest de acest fel Ieşeanul şi-a donat ieri pensia de 1.000 de lei persoanelor afectate de inundaţii. Acum trei luni, bătrânul a ajutat

Veteranul de război Radu Vasile este la al treilea gest de acest fel

Ieşeanul şi-a donat ieri pensia de 1.000 de lei persoanelor afectate de inundaţii. Acum trei luni, bătrânul a ajutat cu 2.000 de lei victimele cutremurului din China.

În ultimii trei ani, pensionarul Radu Vasile (93 de ani), veteran de război şi fost deţinut politic, a făcut trei donaţii simbolice pentru ajutorarea semenilor aflaţi în necaz.

Chiar ieri, bătrânul a donat 1.000 de lei pentru sinistraţii afectaţi de inundaţii, din zona Moldovei. În alte cazuri, fostul avocat nu s-a rezumat doar la a oferi o mână de ajutor celor de lângă el, ci a trimis bani chiar şi oamenilor aflaţi în necaz la zeci de mii de kilometri depărtare.

Ambasadorul chinez i-a mulţumit

"Nu cred că trebuie să te gândeşti foarte mult pentru a face un lucru bun. Îl faci pur şi simplu, deoarece aşa te sfătuieşte conştiinţa. Dacă i-am ajutat câtuşi de puţin pe străini, cum aş putea să nu fac ceva şi pentru semenii mei, oameni din aceeaşi ţară cu mine?", a declarat Radu Vasile.

După ce şi-a donat două pensii chinezilor loviţi de cutremur, ambasadorul acestei ţări l-a sunat pe ieşean pentru a-i mulţumi personal pentru gestul umanitar.

Un destin rupt din istorie

Fostul deţinut Radu Vasile a trecut prin cele mai negre perioade ale istoriei de la începutul secolului trecut, a făcut 12 ani de temniţă grea la Aiud, Gherla, Iaşi şi şase ani de domiciliu forţat în Bărăgan alături de soţia sa. În satele Bărăganului a avut drept tovarăşi de suferinţă oameni de valoare, precum istoricul Adrian Marino. Întrebat ce l-a făcut să trecă peste chinurile temniţelor, Radu Vasile spune sincer că, spre deosebire de colegii de celulă, "Nu Dumnezeu a fost salavarea mea de la teminiţă, ci tocmai gândul că acolo voi muri".

Suflet generos

martie 2005: îşi oferă pensia pentru a-i elibera pe cei trei ziarişti români ţinuţi ostateci în Irak
mai 2008: trimite 2.000 de lei chinezilor afectaţi de cutremur
august 2008: donează 1.000 de lei sinistraţilor din zona Moldovei

Dacă i-am ajutat cât de puţin pe străini, cum aş putea să nu fac ceva şi pentru semenii mei, oameni din aceeaşi ţară cu mine?
Radu Vasile, pensionar