DRPCIV s-a „autosesizat“ după 5 zile şi anchetează cum a fentat Tăriceanu coada de 1.000 de persoane

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Călin Popescu Tăriceanu nu a aşteptat la coadă pentru a-şi schimba permis de conducere, ci ar fi fost băgat în faţă

Anchetă internă la Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatricularea Vehiculelor (DRPCIV), după ce preşedintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, a ocolit coada de circa 1.000 de persoane pentru a-şi reînnoi permisul de conducere. Măsura vine după ce prefectul Capitalei a precizat că şi instituţia pe care o conduce va face verificări pentru a vedea dacă au fost săvârşite abateri disciplinare.

Funcţionarii de la Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatricularea Vehiculelor (DRPCIV) care l-au ajutat pe Călin Popescu Tăriceanu să treacă peste rând pentru a-şi reînnoi permisul, în timp ce aproximativ o mie de oameni aşteptau afară, la coadă sunt vizaţi de o anchetă internă. Cel puţin aşa a anunţat purtătorul de cuvânt al instituţiei, comisarul-şef Mihai Enache. 

„Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatricularea Vehiculelor s-a autosesizat în urma materialelor de presă apărute şi se efectuează verificări la nivelul direcţiei. La finalul acestor verificări vor fi anunţate rezultatele printr-un comunicat de presă. Sunt verificări interne”, a anunţat, luni, purtătorul de cuvânt al DRPCIV.

Reacţia acestuia vine la câteva zile de la cea pe care a avut-o şeful său, comisarul-şef  Florin Rădulescu, şeful Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere şi Înmatricularea Vehiculelor (SPCPCIV), care le-a spus jurnaliştilor de la News.ro că nu ştie despre ce e vorba. Mai exact, întrebat cum i s-a putut permite lui Călin Popescu Tăriceanu să aibă întreaga clădire la dispoziţie pentru reînnoirea permisului de conducere, Rădulescu a răspuns: „Habar nu am despre ce vorbiţi. Nu ştiu nici măcar cu cine vorbesc, m-aţi sunat pe numărul personal şi nu cred că v-am dat eu numărul. În clădire sunt mai multe instituţii, nici nu ştiu dacă a venit la noi sau în altă parte”.

Preşedintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, a fost filmat, joi dimineaţă, de jurnaliştii News.ro când s-a dus la sediul DRPCIV să-şi reînnoiască permisul de conducere şi a ocolit coada de aproximativ o mie de persoane pe o uşă din curtea interioară. Acolo a fost aşteptat de reprezentanţi ai instituţiei, care l-au condus în clădire şi i-au făcut procedurile pentru eliberarea documentului. În tot acest timp, în care Tăriceanu a completat documentele şi a făcut fotografia pentru noul permis, publicul nu a avut permisiunea să intre în clădire.

Imediat după incident Paul Nicolae Petrovan, prefectul Capitalei, declara că urmează să fie declanşată o anchetă legată de modul în care preşedintele Senatului şi-a preschimbat permisul de conducere. „Trebuie să văd exact care este poziţia Direcţiei, DRPCIV-ului… Dacă au declanşat dânşii o cercetare sau dacă o declanşăm noi. Dacă nu o vor face dânşii, o vom face noi. Dar nu vreau să ne suprapunem”, a spus Petrovan. Prefectul a explicat că, în cazul în care abaterile disciplinare au fost comise de ofiţeri sau subofiţeri, competenţa de cercetare este a DRPCIV care se află în subordinea Ministerului Afacerilor Interne, iar dacă abaterile au fost comise de personalul contractual, atunci competenţa va fi a Instituţiei Prefectului.

Plângere penală împotriva lui Tăriceanu

Fentarea cozii de către Călin Popescu Tăriceanu i-ar putea aduce şefului Senatului un dosar penal, după ce o avocată a făcut plângere la DNA împotriva sa, şi susţine că acesta şi-a folosit influenţa de lider politic pentru a-şi preschimba permisul auto fără să stea la coadă.

Potrivit denunţului făcut de Elenina Nicuţ, Tăriceanu s-ar fi folosit de influenţa de lider politic, preşedinte de partid şi preşedinte al Senatului. „Orice altă persoană străină de instituţie, care nu se bucură de influenţa şi autoritatea numitului Popescu Tăriceanu Călin Constantin Anton, nu ar fi putut pătrunde cu autoturismul în curtea interioară a instituţiei, nu ar fi fost întâmpinat de un reprezentant al instituţiei, după cum nu ar fi putut intra în cladirea instituţiei pe o altă uşă de acces decât cea destinată publicului şi în afara programului de lucru cu publicul”, se arată în denunţ.

Folosul necuvenit

Nicuţ susţine că politicianul ar fi încălcat articolul 13 din Legea 78/2000 privind prevenirea, descoperirea şi sancţionarea faptelor de corupţie. „Fapta persoanei care îndeplineşte o funcţie de conducere într-un partid, într-un sindicat sau patronat ori în cadrul unei persoane juridice fără scop patrimonial, de a folosi influenţa ori autoritatea sa în scopul obţinerii pentru sine ori pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani”, se arată în lege. 

În cazul lui Tăriceanu, folosul necuvenit ar fi putea fi depunerea cu prioritate a actelor pentru eliberarea unui nou permis de conducere. 

Potrivit procedurii, procurorii DNA urmează să analizeze dacă denunţul făcut de Elenina Nicuţ este întemeiat sau nu. De asemenea, ar putea fi chemaţi la audieri funcţionarii şi poliţiştii de la DRPCIV, dar şi Călin Popescu Tăriceanu. Dacă nu apar indicii privind săvârşirea unei infracţiuni, cazul va fi clasat.

Mai multe pentru tine:
Viaţa interzisă a lui Brigitte Bardot: peste 100 de iubiţi, patru soţi, patru tentative de sinucidere şi un final care a şocat lumea
Interviu exclusiv cu Radu Ciucă, producător de montaj în emisiunea „La Măruță” și în podcastul „Acasă La Măruță”: „Dacă mă ajută Dumnezeu, cu puțin noroc, o să fiu în următorul sezon Survivor”
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
Scene greu de imaginat la înmormântarea contabilei din Sibiu. Ce a făcut fiica ei: „A jucat perfect rolul copilului îndurerat”
Top 20 aspiratoare 2025‑2026: de la roboți la verticale. Recenzii reale, prețuri și oferte eMAG - recomandări pentru orice tip de locuință și buget
Viața exclusivistă a fiicei după moartea femeii din Sibiu. Lux în Dubai, vacanțe exotice și o nouă moștenire vizată în timp ce ancheta era în desfășurare
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Ce este blestemul Kennedy, care a lovit din nou. Detalii șocante, după ce și nepoata lui JFK a murit la doar 35 de ani, lăsând în urmă doi copii mici
Top detergenți și soluții anti-pete Best Overall: preferatele românilor pe eMAG în 2025–2026. Secretul hainelor impecabile