Doi terorişti prinşi de SRI şi expulzaţi din România

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Doi terorişti au fost prinşi şi expulzaţi din România de Serviciul Român de Informaţii FOTO AAdevărul

Doi terorişti care sprijineau grupări paramilitare din Orientul Mijlociu au fost prinşi de Serviciul Român de Informaţii (SRI) pe teritoriul ţării noastre. Potrivit primelor informaţii, aceştia au fost expulzaţi din România. Cei doi au fost declaraţi indezirabili pe teritoriul României pe o perioadă de 15 ani, iar activitatea lor era monitorizată din a doua jumătate a anului 2011.

Sorin Sava, prtătorul de Cuvânt al Serviciului Român de Informaţii  (SRI) a declarat pentru adevărul.ro  că  activitatea celor doi era urmărită de autorităţi încă din a doua jumătate a anului 2011.

„Printr-o hotărâre a Curţii de Apel de joi, cei doi au fost declaraţi indezirabili pe teritoriul României, pe o perioadă de 15 ani“,  a mai declarat Sorin Sava.

În activitatea infracţională a celor doi s-a mai reţinut faptul că, aflaţi în ţara noastră, ei au oferit sprijin financiar şi propagandistic unor grupări de orientare jihadistă din Orientul Mijlociu.

Teroriştii  au avut  şi activităţi în urma cărora unele persoane aflate în România şi-au manifestat acceptul de a deveni martiri, intenţionând să participe la luptele armate alături de grupări teroriste care activează în Orientul Mijlociu.

“Cei doi au acordat sprijin financiar si propagandistic  unor grupări de orientare jihadistă ce acţionau în Orientul Mijlociu.Mai mult, aceştia s-au implicat în facilitarea intrării ilegale în România a unor persoane care provin din spaţii cu problematică teroristă. Cei în cauză au sprijinit financiar prezenţa pe teritoriul României a unor persoane cu atitudine radical“, au mai preciazat sursele citate.

Mai multe pentru tine:
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Charlotte, steaua Crăciunului regal. Superba prințesă de 10 ani a fost în centrul atenției la Sandringham
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Neti Sandu anunță zodia care se reinventează în 2026. Nativul trăiește un adevărat moment de renaștere
Mesajul de Crăciun al lui Dragoș Dolănescu pentru fratele lui și Maria Ciobanu: „Tata ar fi fericit în Cer dacă...” Cum petrece în Costa Rica: „Nu vor lipsi sărmăluțele”